Grupa Azoty Puławy poinformowała, iż podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące kar umownych zgłoszonych wobec wykonawcy nowego bloku węglowego. Przypomnijmy, iż puławski kombinat chemiczny zwrócił się do firmy Polimex Mostostal czyli podmiotu stojącego na czele konsorcjum wykonującego blok węglowy, z notą obciążeniową w kwocie blisko 359 milionów złotych.
Polimex Mostostal uznał roszczenia Azotów za bezzasadne. W związku z upływem 7-dniowego terminu na zapłatę kary umownej Grupa Azoty Puławy skierowała pisemne żądanie wypłaty sum gwarancyjnych do Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Banku Ochrony Środowiska na łączną kwotę blisko 106 milionów złotych. Azoty złożyły też oświadczenie o zrealizowaniu zabezpieczenia wykonania kontraktu w wysokości 10 milionów złotych poprzez jego potrącenie z kary umownej.
Grupa Azoty Puławy zapowiedziała też, iż przeanalizuje zasadność żądania Polimexu-Mostostal dotyczącego udzielenia gwarancji zapłaty za roboty budowlane objęte kontraktem w ramach ewentualnego roszczenia Wykonawcy inwestycji z tytułu wynagrodzenia objętego kontraktem. Przypomnijmy, iż umowa obejmowała budowę kompletnego bloku węglowego z wszelkimi urządzeniami i instalacjami technologicznymi niezbędnymi dla kogeneracyjnego wytwarzania 100 MW energii elektrycznej i 300 MW ciepła. Kontrakt na budowę tego obiektu został podpisany w 2019 roku i zakładał, iż inwestycja zakończy się w trzecim kwartale 2022 roku. Tak się jednak nie stało, termin zakończenia prac był kilkakrotnie przekładany, a finalnie inwestycja nie została ukończona do tej pory.