Opaska, która ratuje życie’ – seniorzy z Małopolski mogą zadbać o własne bezpieczeństwo

rdn.pl 5 dni temu
Zdjęcie: opaska


Seniorzy z Małopolski mogą skorzystać z formy wsparcia, która pomoże im w codziennym funkcjonowaniu. Mowa o usługach opiekuńczych i tzw. pomocy sąsiedzkiej, a także o specjalnych opaskach bezpieczeństwa.

Program, realizowany przez Województwo Małopolskie, nosi nazwę 'Małopolski Tele-Anioł’. Jego podstawowym założeniem jest wsparcie samotnych osób starszych.

Seniorzy otrzymują opaskę życia, którą powinni nosić przez całą dobę. Urządzenie monitoruje czynności życiowe, ma też czujnik upadku. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, opaska automatycznie alarmuje operatora, który może sprawdzić co się dzieje z seniorem i w razie potrzeby wezwać służby ratunkowe.

-Kluczowym elementem tego projektu jest opaska życia. W pierwszej edycji programu, opaska uratowała życie 300 osób. Ona działa naprawdę sprawnie. W momencie, kiedy coś niepokojącego dzieje się z seniorem, powiadamia automatycznie telecentrum, które zostało w tym celu utworzone. o ile telecentrum nie jest w stanie skontaktować się z seniorem, to powiadamiane są odpowiednie służby i one są kierowane bezpośrednio do mieszkania.

-wyjaśniała w rozmowie Słowo za Słowo Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Program 'Małopolski Tele-Anioł’ pozwala też seniorom na zachowanie aktywności społecznej, poprzez usługi opiekuńcze. Jak wyjaśnia Marta Malec-Lech, chodzi o wsparcie w codziennych czynnościach, jak np. w zrealizowaniu zakupów czy podaniu leków.

-Dla części osób, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a opaska nie jest wystarczająca, to w ramach Tele-Anioła można skorzystać z usług opiekuńczych i usług sąsiedzkich. One są wykonywane przez profesjonalistów, lub też przez sąsiada. To jest wsparcie seniora w codziennych obowiązkach, czynnościach jak zrobienie zakupów, spędzenie z tą osobą czasu, podanie lekarstw, posprzątanie. To są takie podstawowe czynności, które opiekun musi wobec seniora wykonać.

Nabór do programu trwa, opaski bezpieczeństwa mają trafić do 8 tys. seniorów z całej Małopolski.

W przypadku mieszkańców Tarnowa i okolic, formularz zgłoszeniowy można złożyć w Agendzie Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Tarnowie, przy al. Solidarności 5-9.

Idź do oryginalnego materiału