To była jedna z większych policyjnych akcji w ostatnim czasie. Lubuscy policjanci ruchu drogowego wzięli pod lupę zachowania kierowców poruszających się po krajowej „dwunastce”. W ostatnim czasie zarejestrowano tam bowiem wiele przypadków łamania drogowego prawa, a także wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku roku odnotowano tam łącznie 5 wypadków, w których życie straciły 2 osoby, a 6 odniosło obrażenia. Doszło także do 38 kolizji. Ponadto policjanci monitorujący stan bezpieczeństwa zauważyli wiele przypadków przekraczania prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, ryzykownych manewrów wyprzedzania, nieprawidłowych przejazdów przez przejścia dla pieszych oraz innych drogowych przewinień.
Dlatego z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektora Jarosława Pasterskiego oraz Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim młodszego inspektora Przemysława Muszyńskiego, zaplanowano kilkudniowe działania mające poprawić bezpieczeństwo zmotoryzowanych i pieszych na tym obszarze. Pierwsza ofensywa lubuskiej drogówki rozpoczęła się w piątek /24 marca/ na K-12 w powiatach żarskim, żagańskim oraz wschowskim. Jest to cykl działań, które będą kontynuowane w najbliższych dniach i tygodniach. Akcja prowadzona jest także przez policjantów z Dolnego Śląska w powiecie głogowskim. Taka koordynacja policyjnych działań ma zdyscyplinować kierowców do bezpiecznej jazdy. Wykorzystujemy najnowocześniejszy technologicznie sprzęt- radiowozy oznakowane, nieoznakowane wyposażone w videorejestratory, policyjne drony, które dają szeroki i pełny obraz tego jak zachowują się kierowcy, laserowe mierniki prędkości czy nowoczesne motocykle.
Podczas piątkowych /24 marca/ działań lubuscy policjanci ruchu drogowego skontrolowali blisko 90 samochodów, zarejestrowano 80 wykroczeń, z czego 44 dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości.
Kolejna akcja zaplanowana jest na przyszły tydzień i będzie powtarzana jeszcze kilkukrotnie. Podobne działania przewiduje się w innych miejscach naszego regionu w zależności od krystalizowania się poziomu bezpieczeństwa. Policja jako organ najbardziej odpowiedzialny za bezpieczeństwo musi działać zdecydowanie eliminując z dróg drogowych piratów i tym samym zagwarantować kulturalnym kierowcom przestrzeń do komfortowej ale przede wszystkim bezpiecznej jazdy.
Opracował: podisnpektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim