Od kiedy dziecko może iść samo do szkoły? Kto pozwoli mu na to zbyt wcześnie, dostanie mandat

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl


Nie wszyscy rodzice są świadomy tego, w jakim wieku ich dziecko może samo wracać ze szkoły. Okazuje się, iż polskie prawo przewiduje wysoki mandat z zaniedbanie.
Rodzice uczniów muszą pamiętać, iż samo do i ze szkoły może iść tylko dziecko, które ma ukończone siedem lat. Co za tym idzie, maluchy uczęszczające do zerówki (w tym szkolnej) czy przedszkola muszą wracać w towarzystwie opiekuna, który ma skończone przynajmniej 10 lat, a najlepiej dorosłego. W innym przypadku rodzice mogą otrzymać naprawdę wysoki mandat za zaniedbanie.


REKLAMA


Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"


Mandat za puszczenie dziecka samego do szkoły? W przypadku maluchów owszem
"Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany" - czytamy w Kodeksie Wykroczeń. Przy czym mandat może wynieść od 20 do 5000 złotych. Do tego w skrajnych przypadkach rodzice mogą choćby zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej (przynajmniej częściowo). Dlatego lepiej nie ryzykować i nie puszczać samego kilkulatka, który może i chodzi już do I klasy podstawówki, ale wciąż nie ukończył siedmiu lat.


Rodzice muszą też pamiętać, iż dziecko siedmioletnie może samo iść do i ze szkoły tylko, gdy wcześniej złożą pisemną zgodę. I dotyczy ona też wcześniejszego wracania z wycieczek. Owa zgoda powinna zawierać następujące informacje:


nagłówek: Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły,
data i miejscowość,
numer telefonu do rodzica,
imię i nazwisko dziecka,
informację, do jakiej klasy uczęszcza dziecko,
wyrażenie zgody na samodzielny powrót dziecka ze szkoły,
oświadczenie o ponoszeniu przez rodzica bądź opiekuna prawnego pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka podczas samodzielnego powrotu do domu ze szkoły,
czytelny podpis rodzica lub opiekuna dziecka.


Dzieci młodsze niż siedem lat potrzebują opiekuna. I to nie tylko idąc do szkoły
Wiemy już, iż dziecko młodsze niż siedem lat musi mieć opiekuna, który zaprowadzi je do szkoły i z niej odbierze. Jednak nie tylko. Zgodnie z zapisem w ustawie "Prawo o ruchu drogowym", a ściślej art. 43. - [Opieka nad dzieckiem korzystającym z drogi] Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Co za tym idzie, owa droga to nie tylko sama jezdnia, ale też jej otoczenie, czyli:


pobocze,
chodnik,
droga dla pieszych lub dla rowerów,
torowisko pojazdów szynowych znajdujące się w obrębie tego pasa,
miejsce przeznaczone do ruchu lub postoju pojazdów,
miejsce ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch,
miejsce jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
Idź do oryginalnego materiału