Od ilu lat można zrobić prawo jazdy? Wielu nastolatków odlicza dni

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl / FORUM


Jedną z rzeczy, której nie mogą się doczekać nastolatkowie, jest rozpoczęcie kursu na prawo jazdy. Zdanie egzaminu i otrzymanie dokumentu uprawniającego do poruszania się samochodem jest dla wielu z nich pewnym synonimem dorosłego życia. Zatem od ilu lat można zrobić prawo jazdy?
Aby prowadzić niewielki i lekki samochód o masie własnej nie większej niż 550 kg i mocy silnika nie większej niż 15 kW (21 KM), trzeba uzyskać odpowiednie uprawnienia. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat. Jednak by móc wyjechać na drogę autem o już większej mocy silnika potrzebny jest kurs na kategorię B i zdany egzamin, który uprawnia do poruszania się po drogach. Kiedy można do niego podejść? Wielu nastolatków już odlicza dni do zapisania się na kurs.

REKLAMA







Zobacz wideo Dlaczego uczniowie nie lubią WF-u? "Jest nudny"



Prawo jazdy dla nastolatka. Ile trzeba mieć lat, by móc prowadzić auto?
Bez dokumentu prawa jazdy nie można zasiadać za kierownicą auta. Jednym z wymagań stawianych przed przyszłymi kierowcami jest tu odpowiedni wiek - zwykle mowa o ukończonym 18 roku życia, chociaż w przypadku skuterów czy mniejszych motocyklów, ta granica jest niższa.
O prawo jazdy określonej kategorii mogą ubiegać się już czternastolatkowie. Tu mowa o kategorii AM. Natomiast na zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego trzeba jeszcze trochę poczekać. Ta opcja dostępna jest po ukończeniu 18. roku życia i dotyczy kategorii B.
Jednak dobrą informacją jest fakt, iż na kurs prawa jazdy można zapisać się nieco wcześniej - na trzy miesiące przed 18-stymi urodzinami. Jednak należy pamiętać, iż zapisanie się na taki kurs wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów. Warto jednak wiedzieć, iż przyszły kierowca będący uczniem szkoły, której podstawa programowa obejmuje kierowanie pojazdem silnikowym, może rozpocząć kurs choćby na rok przed ukończeniem wymaganego wieku.


Prawo jazdy kategorii B. Czy dotyczy tylko samochodu?
W Polsce w ramach kategorii B można starać się również o uprawnienia B1. To opcja dostępna od 16. roku życia i upoważnia do prowadzenia pojazdów o niewielkiej mocy silnika, a konkretnie:




samochodów osobowych o masie własnej do 400 kilogramów,
czterokołowców lekkich o masie własnej do 350 kg, które nie rozwijają prędkości większej niż 45 km/h,
motorowerów z silnikiem spalinowym (pojemność do 50 cm3) oraz silnikiem elektrycznym (o mocy do 4 kW),
motocykli o pojemności skokowej silnika 124 ccm oraz mocy 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy wynoszącym 0,1 kW/kg.
Idź do oryginalnego materiału