Katastrofa samolotu linii Azerbaijan Airlines, wykonującego lot z Baku do Groznego, wstrząsnęła opinią publiczną. Embraer E190AR rozbił się w okolicach Aktau w Kazachstanie, a linia lotnicza zawiesiła wszystkie loty na trasie Baku-Grozny do czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii. Na pokładzie znajdowało się 69 osób. Władze Kazachstanu oraz międzynarodowe zespoły badawcze pracują nad ustaleniem dokładnych okoliczności wypadku. Tymczasem do sieci trafiły nagrania, które rzucają nowe światło na zdarzenie i budzą dodatkowe pytania.
Samolot wykonywał rejs o numerze J2-8243 z Baku do Groznego, jednak z powodu trudnych warunków pogodowych został przekierowany do Aktau. Jak wynika z relacji świadków i nagrań, maszyna gwałtownie opadła i rozbiła się niedaleko lotniska zapasowego. Po uderzeniu w ziemię wybuchł pożar, który gwałtownie został ugaszony przez kazachskie służby ratunkowe. Wrak samolotu, w tym tylna sekcja, został poważnie uszkodzony. W tej części znajdowały się osoby, które przeżyły katastrofę, informuje Interia.
Jak wynika z dostępnych nagrań i relacji ekspertów, piloci do ostatniej chwili walczyli o kontrolę nad samolotem. Udało im się ominąć gęsto zabudowane obszary i skierować maszynę na otwarty teren. Ich działania prawdopodobnie uratowały życie wielu osób na ziemi i ograniczyły liczbę ofiar wśród pasażerów.
Do sieci trafiło nagranie, na którym widoczne są „dziwne ślady” na poszyciu tylnej części samolotu, w tym liczne otwory w stateczniku pionowym i poziomym. Eksperci wskazują, iż uszkodzenia te mogły powstać w wyniku zewnętrznej ingerencji, takiej jak eksplozja w pobliżu maszyny. Ukraiński portal TSN oraz kazachski serwis inaktau.kz spekulują, iż otwory mogą być charakterystyczne dla użycia broni przeciwlotniczej. Anonimowy pilot Aerofłotu w rozmowie z rosyjskim serwisem postnews.ru zauważył, iż krawędzie otworów są wygięte do wnętrza, co wskazuje na działanie zewnętrznej siły.
Rosyjski organ nadzoru lotniczego wstępnie poinformował, iż przyczyną katastrofy mogła być kolizja z ptakami, która spowodowała awarię techniczną. Jednak wersja ta jest podważana przez niezależnych ekspertów i analizę nagrań. Władze Kazachstanu powołały specjalną komisję rządową, która ma zbadać okoliczności katastrofy. Do śledztwa dołączyły także władze Azerbejdżanu oraz rosyjscy dyplomaci, którzy mają wspierać rosyjskich obywateli znajdujących się na pokładzie.
Linia Azerbaijan Airlines ogłosiła zawieszenie wszystkich lotów na trasie Baku-Grozny do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Decyzja ta ma zapewnić bezpieczeństwo pasażerów oraz umożliwić dokładne śledztwo.
Wypadek w Kazachstanie pozostawia wiele niewyjaśnionych kwestii. Czy była to awaria techniczna, zderzenie z ptakami, czy też działanie zewnętrzne? Nagrania z miejsca zdarzenia oraz relacje świadków rzucają nowe światło na zdarzenie, ale także wzbudzają wątpliwości co do oficjalnych wyjaśnień. Bohaterska postawa pilotów, którzy do końca próbowali zminimalizować skutki katastrofy, zasługuje na najwyższe uznanie. W miarę postępu śledztwa świat będzie czekał na odpowiedzi, które pomogą zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się w pobliżu Aktau.