Norwegia: 10 lat na szczycie bezpieczeństwa drogowego w Europie

wataha.no 2 dni temu

Już dziesiąty rok z rzędu Norwegia jest najbezpieczniejszym krajem w Europie pod względem ruchu drogowego. Wstępne dane wskazują, iż w ubiegłym roku na norweskich drogach zginęło 89 osób – co odpowiada 16 ofiarom śmiertelnym na milion mieszkańców. Najnowsze statystyki Komisji Europejskiej potwierdzają, iż Norwegia pozostaje liderem w tej dziedzinie.

Przeczytaj również: Norwegia wzmacnia system płatniczy na wypadek kryzysu

Skandynawia ma najbezpieczniejsze drogi

Drugie miejsce zajęła Szwecja z 20 ofiarami śmiertelnymi na milion mieszkańców, a trzecie – Dania z wynikiem 24. Niski wskaźnik śmiertelności w ruchu drogowym odnotowano również w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Finlandii – we wszystkich tych krajach liczba ofiar nie przekracza 31 na milion mieszkańców.

Z kolei najwyższe wskaźniki śmiertelności w 2024 roku zgłosiły Bułgaria (74) i Rumunia (77), podczas gdy średnia unijna wyniosła 44 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców.

– Cieszy mnie, iż nasze wieloletnie działania przynoszą efekty – mówi Guro Ranes, dyrektor działu w Norweskiej Dyrekcji Dróg Publicznych. – Ale mamy ambitne cele i dążymy do wizji zerowej liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na norweskich drogach. Musimy wzmocnić nasze działania, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa młodych kierowców, motocyklistów, prędkości oraz wpływu substancji odurzających. najważniejsze jest dalsze ścisłe współdziałanie, ponieważ to dzięki systematycznej, ukierunkowanej i opartej na wiedzy pracy osiągamy pozytywne wyniki.

Niewielki spadek liczby ofiar w UE

W krajach Unii Europejskiej liczba ofiar śmiertelnych spadła o 3% między 2023 a 2024 rokiem. W Norwegii natomiast odnotowano prawie 20-procentowy spadek.

Mimo to ogólne tempo poprawy bezpieczeństwa drogowego w Europie jest zbyt wolne, a większość państw nie jest na dobrej drodze do realizacji celu UE, jakim jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym o 50% do 2030 roku. Norwegia również nie spełnia jeszcze założeń planu, który zakłada maksymalnie 350 ofiar śmiertelnych i ciężko rannych rocznie do 2030 roku, w tym maksymalnie 50 zgonów. Wciąż zbyt wiele osób traci życie lub odnosi poważne obrażenia na norweskich drogach.

Włącz Radio Wataha – Dobrze nastraja

10 lat na szczycie bezpieczeństwa drogowego w Europie

Średnia unijna maskuje jednak duże różnice między państwami członkowskimi. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym spadła jedynie nieznacznie w krajach takich jak Grecja, Hiszpania, Francja i Włochy, a w Irlandii i Estonii wręcz wzrosła. Trzeba jednak pamiętać, iż w mniejszych krajach dane mogą podlegać większym wahaniom z roku na rok. Belgia, Bułgaria, Dania, Litwa, Polska i Słowenia są natomiast na dobrej drodze do osiągnięcia 50-procentowej redukcji liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń do 2030 roku.

Trendy w liczbie ciężko rannych

Ranking państw pod względem liczby ofiar śmiertelnych nie uległ większym zmianom, a Skandynawia przez cały czas pozostaje najbezpieczniejszym regionem. Na każde śmiertelne zdarzenie przypada średnio pięć osób ciężko rannych, co w skali całej UE daje około 100 000 poważnie poszkodowanych rocznie. Spadek liczby ciężko rannych między 2019 a 2023 rokiem odzwierciedla ogólny trend w spadku liczby ofiar śmiertelnych, choć występują istotne różnice między krajami.

Liczby na rok 2024 opierają się na wstępnych danych dla większości państw i mogą ulec zmianie, gdy jesienią 2025 r. zostaną opublikowane ostateczne dane.

Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post

Źródło: Statens vegvesen, Zdjęcie: Pixabay

Przeczytaj również: Skandynawia mówi „dość” globalnym platformom e-commerce i bierze na celownik Temu, Shein i Wish

Idź do oryginalnego materiału