Nietrzeźwi kierowcy w powiecie – zagrożenie na drogach

wpr24.pl 1 tydzień temu

Alkohol za kierownicą – dlaczego to takie niebezpieczne?

Alkohol obniża zdolność koncentracji i spowalnia reakcje kierowcy. choćby niewielka ilość alkoholu we krwi zmniejsza umiejętność oceny sytuacji na drodze. Nietrzeźwi kierowcy podejmują ryzykowne decyzje, jeżdżą za szybko, ignorują przepisy i wykonują nieprzemyślane manewry.

Tego typu zachowania prowadzą do wypadków, często tragicznych w skutkach. Mimo zaostrzonych przepisów i licznych kampanii informacyjnych, wciąż zdarzają się osoby, które siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Trzech nietrzeźwych kierowców w tydzień

Pruszkowska policja zatrzymała trzech pijanych kierowców w ciągu ostatnich dni. Pierwszy kierowca spowodował kolizję, mając ponad 3 promile alkoholu we krwi. Drugi przypadek to 57-letni mieszkaniec Janek, który został zatrzymany dzięki czujności świadka. Mężczyzna miał blisko 2 promile. Trzeci kierowca, 68-letni mieszkaniec Warszawy, prowadził samochód w Sękocinie Starym we wtorek tuż przed godziną 13:00.

Wszyscy zatrzymani narazili siebie i innych na poważne niebezpieczeństwo. Teraz odpowiedzą za swoje czyny.

Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu?

Polskie prawo jasno określa kary za jazdę pod wpływem alkoholu:
Od 0,2 do 0,5 promila to stan po użyciu alkoholu. Grozi za to grzywna (od 2500 zł), kara aresztu, do 15 punktów karnych oraz utrata prawa jazdy na okres do 3 lat.
Powyżej 0,5 promila to stan nietrzeźwości, czyli przestępstwo. Kierowcy grozi do 3 lat więzienia, wysoka grzywna, utrata prawa jazdy choćby na 15 lat oraz obowiązkowe świadczenie pieniężne (minimum 5000 zł) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

Idź do oryginalnego materiału