Nieszczelność przewodu kominowego. Strażacy interweniowali w Chorzelach

infoprzasnysz.com 1 tydzień temu

Mimo, iż kończy się okres grzewczy, to i tak strażacy przez cały czas interweniują w sytuacjach związanych z pożarami sadzy kominowej i nieszczelnością przewodów kominowych. Tym razem do zdarzenia doszło w budynku mieszkalnym w Chorzelach. Strażacy apelują do właścicieli budynków o czyszczenie przewodów kominowych i kontrolę ich stanu technicznego. Za nieprawidłowości grozi mandat.

W poniedziałek, 6 maja do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o nieszczelności przewodu kominowego w budynku mieszkalnym w Chorzelach, na ul. 1 Maja. Na miejsce zadysponowano 4 zastępy straży pożarnej.

– Kierujący działaniem ratowniczym stwierdził zadymienie w budynku mieszkalnym. Nie było widocznych oznak pożaru – informuje kpt. Piotr Kuligowski, rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu.

W trakcie działań straży pożarnej źle się poczuł właściciel budynku. Uskarżał się na bóle głowy.

– Udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, a następnie sprawdzono dokładnie budynek celem wykluczenia obecności tlenku węgla – dodaje rzecznik.

Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca, ale i przewodów dymowych.

– W okresie jesienno – zimowym spalamy znacznie więcej węgla, drewna itp.. Nieczyszczenie kominów co 2 – 3 miesiące może prowadzić do nagromadzenia się dużych ilości sadzy w przewodach kominowych oraz spowodować zapalenie się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy często doprowadzają do rozszczelnienia przewodów kominowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się elementów palnych więźby dachowej i poszycia – przypomina KP PSP w Przasnyszu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu informuje, iż zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
  • co najmniej raz w miesiącu, o ile przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do kontrolowania przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

Za stwierdzone nieprawidłowości związane z przewodami kominowymi PSP może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

j.b.

Idź do oryginalnego materiału