
PODKARPACIE. Kierowca fiata stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu i dachował. Okazało się, iż 34-latek miał w organizmie prawie 3,5 promila alkoholu. Za prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi teraz kara więzienia do lat 3.
Wczoraj po godz. 19, dyżurny jasielskiej jednostki otrzymał informację o zdarzeniu drogowym do jakiego doszło w Bączalu Górnym.
Policjanci z posterunku w Skołyszynie ustalili, iż kierowca fiata jadąc w kierunku Jasła, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu, a następnie kilkukrotnie dachował. Całe zdarzenie widzieli świadkowie, którzy udzielili kierującemu pomocy. Potwierdzili także, iż czuli od 34-latka mocny zapach alkoholu.

W związku z odniesionymi obrażeniami, kierowca został przetransportowany do szpitala. Badanie alkomatem potwierdziło, iż mieszkaniec gminy Brzyska był nietrzeźwy. W organizmie miał blisko 3,5 promila alkoholu.
Funkcjonariusze wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady. Zabezpieczyli także fiata, który trafił na policyjny parking.
O konsekwencjach jakie poniesie 34-latek zadecyduje teraz Sąd Rejonowy w Jaśle. Zgodnie z kodeksem karnym, za prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości, mężczyźnie grozi teraz kara więzienia do lat 3.
Policja przypomina:
Art. 178a kk
§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze więzienia do lat 3.
§2. (uchylony).
§3. (uchylony).
§4. o ile sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.
§5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba iż zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, o ile zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
KPP Jasło