Największe wypadki samochodowe i kraksy w historii motoryzacji

magnifier.pl 2 tygodni temu

Historycy motoryzacji nie są zgodni, który karambol był największy w Polsce. Wiadomo, iż w lutym 2003 na DK-92 pod Swarzędzem zderzyło się ze sobą ponad 130 pojazdów. W grudniu 2010 na trasie S-1 w Międzyświeciu między Bielskiem-Białą i Cieszynem doszło do tragicznego wypadku, w którym uczestniczyło 71 samochodów. Na drogach na całym świecie trup ściele się gęsto. Według danych ONZ, w wypadkach komunikacyjnych na wszystkich kontynentach ginie rocznie ponad milion osób!

Według tegorocznego raportu WHO na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego na świecie, wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci wśród dzieci i młodzieży w wieku 5-29 lat, a dla wszystkich grup wiekowych stanowią dwunastą przyczynę zgonów. Ryzyko śmierci jest trzy razy wyższe w krajach o niskich dochodach niż w krajach bogatych, choć w państwach biednych znajduje się zaledwie 1 proc. pojazdów silnikowych na świecie.

Ile osób zginęło w wypadkach drogowych w 2024?

W roku 2023 w wypadkach na drogach świata śmierć poniosło ok. 1,2 mln osób, co oznacza ponad dwie ofiary śmiertelne na minutę i ponad 3,2 tys. dziennie, W skali światowej według WHO, 28 proc. ludzi traci życie na drogach Azji Południowo-Wschodniej, 25 proc. w regionie Zachodniego Pacyfiku, 19 proc. w regionie Afryki, 12 proc. w regionie obu Ameryk, 11 proc. we wschodnim regionie Morza Śródziemnego i 5 proc. w Europie. Dziewięć na dziesięć zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Tragiczne są również polskie statystyki. Jak wynika z danych opublikowanych na stronie Policja.pl, w roku 2024 (stan na 24 listopada) śmierć w wypadkach drogowych poniosło 1490 osób, a ponad 22 tys. zostało rannych. Ostateczna liczba może ulec zmianie m.in. ze względu na śmierć osoby w kolejnych dniach w następstwie zdarzenia drogowego z poprzednich dni. Tylko w październiku 2024 w wypadkach na drogach zginęło 171 osób.

Dla porównania w 2023 roku na polskich drogach zginęło prawie 2 tys. osób, a ponad 24 tys. zostało rannych. Choć liczba wypadków z każdym rokiem maleje, na tle państw UE wypadamy średnio lub blado, szczególnie po uwzględnieniu wskaźnika liczby ofiar śmiertelnych na sto wypadków. W 2022 roku Polska ze wskaźnikiem 8,9 była druga na 20 krajów, podczas gdy w Niemczech i Austrii wskaźnik ten wynosił odpowiednio 1,0 i 1,1.

Które wypadki zdarzają się najczęściej?

Do głównych przyczyn wypadków na polskich drogach należą nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (24 proc.), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (22,1 proc.), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (12,8 proc.) oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami 8,1 proc.

Z policyjnych statystyk wynika, iż w prawie 10 proc. wypadków brały udział osoby pod wpływem alkoholu. Z roku na rok takich wypadków jest mniej, ale przez cały czas przynoszą one tragiczne skutki. Największy odsetek wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu odnotowano w województwie mazowieckim – 13,5 proc., a najmniejszy w podlaskim – 2,2 proc.

Wyjątkowo niebezpiecznym regionem Polski jest Wielkopolska, gdzie w 2023 roku doszło do 2319 wypadków drogowych. Dużo wypadków ma również miejsce w Małopolsce – 2211, w łódzkiem – 2127 i na Śląsku – 1888. Dla porównania, w województwie opolskim miały miejsce 464 wypadki, w lubuskim 443, a w podlaskim 347. Najniebezpieczniejszymi drogami są dwukierunkowe jednojezdniowe, gdzie dochodzi do prawie 80 proc. wypadków. Najmniej zdarzeń ma miejsce na autostradach (1,7 proc.) i drogach ekspresowych (1,9 proc.).

Jakie samochody najczęściej powodują wypadki?

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych sprawdziło zależność między marką pojazdu a liczbą spowodowanych szkód. W zestawieniu uwzględniono dziesięć najpopularniejszych marek samochodów w Polsce. Okazało się, iż największe szkody powodują kierowcy samochodów kolejno BMW, mercedesów, audi, volkswagenów, skód, fordów, kia oraz hyundai.

Z kolei według znanej firmy badającej historię pojazdów, najczęściej szkodę na koncie miały auta marki BMW. Dalsze miejsca należą do samochodów MINI, Dodge, Jaguar oraz Porsche. BMW jest producentem pojazdów z wyższej półki, ale starsze i bardziej przystępne cenowo modele są często kupowane przez młodych i niedoświadczonych kierowców. Według firm ubezpieczeniowych, kierowcy BMW są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka podczas jazdy.

Największa katastrofa lądowa na świecie

Do największej katastrofy w ruchu drogowym w Polsce doszło 15 listopada 1978 w Wilczym Jarze na DW 948 wzdłuż brzegu jeziora Żywieckiego, gdzie w ciągu niespełna pół godziny w przepaść spadły dwa autobusy. Zginęło dwudziestu siedmiu górników, kierowcy autobusów oraz młoda wdowa po zmarłym dwa tygodnie wcześniej w wypadku drogowym górniku kopalni Brzeszcze. Kobieta jechała wraz z pracownikami kopalni, aby pobrać ostatnią pensję męża.

W maju 1994 w Gdańsku Kokoszkach miała miejsce najtragiczniejsza katastrofa drogowa w historii Polski. W rozkładowym autobusie PKS podczas manewru wyprzedzania pękła przednia opona, po czym pojazd z impetem uderzył w przydrożne drzewo. W katastrofie zginęły 32 osoby, a 43 pasażerów zostało rannych.

Jaki był największy karambol na świecie? W styczniu 2005 w gęstej mgle na autostradzie nr 96 w Michigan w okolicach Williamston w Ingham County zderzyło się ponad 200 pojazdów. Zginęły wtedy dwie osoby. W lipcu 2009 doszło do wielkiego karambolu na autostradzie A2 w Dolnej Saksonii, w którym uczestniczyło 259 samochodów. Poszkodowanych zostało 66 osób.

Zdaniem niektórych statystyków motoryzacji, największy karambol na świecie wydarzył się w marcu 2005 w okolicach Helsinek. Tego dnia co najmniej 400 pojazdów wzięło udział w serii wypadków, w których śmierć poniosły trzy osoby.

Idź do oryginalnego materiału