Na Ślichowicach szkolą się operatorzy dronów podwodnych

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 21.10.2023. Kielce. Kurs operatorów dronów podwodnych / fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


W rezerwacie na kieleckich Ślichowicach młodzi ludzie uczą się sterować dronami podwodnymi. Kurs operatorów takich maszyn po raz pierwszy w Polsce organizuje świętokrzyska komenda OHP. W wydarzeniu bierze udział 14 osób.

Monika Grądek, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach świętokrzyskiej komendy OHP, podkreśla, iż szkolenie jest innowacyjne i pozwala młodym na poszerzenie perspektyw na rynku pracy.

– Drony podwodne mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie. Ich pomoc może okazać się nieoceniona m.in. w procesie poszukiwania osób zaginionych. Tam gdzie nie będzie mógł dotrzeć płetwonurek może pojawić się dron podwodny. Posiadanie specjalistów pozwoli wesprzeć służby ratunkowe – zaznacza.

Monika Grądek dodaje, iż kurs operatorów dronów podwodnych połączony jest ze sprzątaniem dna zbiornika w Rezerwacie Ślichowice.

– Znaleźliśmy już m.in. plastikowe krzesło czy butelki. Dron podwodny dzięki specjalnych chwytaków ma możliwość wydostać na powierzchnie śmieci. Przy okazji chcemy zarazić młodzież dobrym przykładem, aby nie zaśmiecać środowiska naturalnego – podkreśla.

Jednym z uczestników szkolenia jest Radosław Gałka, który zwraca uwagę, iż możliwość sterowania dronem podwodnym to niezwykle interesujące doświadczenie.

– Poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności w sterowaniu tego rodzaju dronami, może okazać się to dużym atutem w CV przy szukaniu pracy. Ta umiejętność może być przydatna m.in. jako operator drona podwodnego w oceanarium – ocenia.

Szkolenie z obsługi dronów podwodnych prowadzi firma EuroDRON. Jak mówi Dariusz Skoratko, dyrektor przedsiębiorstwa, jest to niezwykle rozbudowane i innowacyjne szkolenie.

– To jedno z pierwszych szkoleń w Europie i pierwsze w Polsce tak rozbudowane. Mamy 39 godzin szkolenia, w tym cztery godziny praktyki i pracy instruktora z operatorem drona. Pozostały czas to szkolenia teoretyczne, podczas których kursanci przyswajają wiedzę na temat wykorzystania dronów.

W naszym szkoleniu zwracamy także uwagę na współpracę operatora drona z płetwonurkiem. Chcieliśmy podziękować komendzie wojewódzkiej OHP za tak innowacyjne podejście. Trzy tygodnie temu mieliśmy już możliwość realizacji szkolenia z obsługi dronów powietrznych – dodaje

Jeden z instruktorów Mateusz z firmy EuroDron, wyjaśnia, iż sterowanie dronem podwodnym jest bardzo podobne do sterowania dronami latającymi.

– Możliwości zastosowania dronów podwodnych są niezwykle szerokie, to m.in. inspekcje zbiorników, akcje poszukiwawcze, czy mapowanie terenów.

W kursie operatorów dronów podwodnych bierze udział 14 osób. Ich uczestnikami mogą być osoby od 18 do 25 roku życia, nie tylko podopieczni i wychowankowie OHP.

Kurs składa się z 39 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. W piątek odbyła się część zajęć teoretycznych. W sobotę i w niedzielę uczestnicy szkolenia będą odbywać zajęcia praktyczne na terenie rezerwatu Ślichowice.

Egzamin na operatorów dronów podwodnych młodzi ludzie będą zdawać 5 listopada.

Idź do oryginalnego materiału