Musisz wymienić bezterminowe prawo jazdy. To ostateczny termin

natemat.pl 2 dni temu
Do 18 stycznia 2013 roku kierowcy, którzy zdali kurs, otrzymywali bezterminowe prawo jazdy. Jednak od tamtej pory wiele się zmieniło, a ich dokument otrzymał datę przydatności. Niestety, ale wszyscy będą musieli je wymienić w konkretnym terminie. Nie będą zachwyceni.


Ponad 22 miliony Polaków w swoich portfelach posiadają prawo jazdy. Ok. 15 milionów z nich to dokumenty wydane przed 2013 rokiem i ważne bezterminowo. Niestety przepisy się zmieniły, a dokumenty są wydawane na 5 lub 15 lat w zależności od rodzaju uprawnień. Zmiana ta dotknie każdego, również kierowców ze starszymi dokumentami.

Kierowcy ustawią się w długie kolejki. Jest ostateczny termin wymiany bezterminowego prawa jazdy


Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 18 stycznia 2013 roku, każde prawo jazdy posiada datę ważności. Posiadacze uprawnień B, B1, B+E oraz A, A1, A2, AM, i T mogą cieszyć się nimi przez 15 lat. o ile natomiast posiadacie prawo jazdy kategorii C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E, wówczas dokument musicie odnawiać co pięć lat.

Dokładnie te same przepisy niebawem dotknął posiadaczy bezterminowego prawa jazdy. Dokładnie w terminie 19.01.2028-18.01.2033 muszą zostać wymienione wszystkie dokumenty, które nie posiadały terminu ważności.

To jednak nie koniec złych wiadomości dla kierowców. Z obowiązkiem wymiany dokumentów na nowe, będą wiązać się dodatkowe opłaty. W niektórych przypadkach niestety niemałe.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


Obowiązek wymiany bezterminowego prawa jazdy. Zapłacą kierowcy


Kierowcy chcący uzyskać nowy dokument nie będą musieli ponownie przechodzić kursu. W przypadku dokumentów wydawanych na 15 lat wystarczy, iż stawią się w urzędzie z aktualnym zdjęciem, kopią starego prawa jazdy i wypełnionym wnioskiem. Konieczne będzie także wniesienie opłaty w wysokości 100,50 zł, bo tyle kosztuje wyrobienie dokumentu. W kolejnych latach cena ta może wzrosnąć.

W gorszej sytuacji będą posiadacze praw jazdy kategorii C i wyższych, czyli dokumentów z pięcioletnim terminem przydatności. W ich przypadku przed każdorazową wymianą dokumentu na nowy, oprócz wniesienia opłaty i zrobienia zdjęcia konieczne będzie wykonanie badań lekarskich. Te kosztują kilkaset złotych.

Taki system powinien pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na naszych drogach. Jednak z drugiej jednak strony obciąża kierowców dodatkowymi opłatami, co wielu osobom się nie podoba. Sytuację mogą pogorszyć także kolejne planowane podwyżki.

Ministerstwo Infrastruktury rozważa bowiem podniesienie ceny wyrobienia prawa jazdy choćby o 50 proc. Na tapecie są także podwyżki opłat za rejestrację oraz wydanie tablic rejestracyjnych.

Idź do oryginalnego materiału