W okresie od 22 do 26 grudnia na terenie województwa małopolskiego doszło do 15 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 20 osób zostało rannych. Ponadto ujawniono blisko 60 nietrzeźwych kierujących, u których badanie trzeźwości wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.
W środę na drodze wojewódzkiej nr 775 w miejscowości Przesławice w powiecie proszowickim, jak wynika ze wstępnych ustaleń, doszło do potrącenia pieszego, który poruszał się nieprawidłową stroną drogi i dodatkowo nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. W wyniku zdarzenia mężczyzny poniósł śmierć na miejscu.
Tego samego dnia doszło do kolejnego potracenia pieszego. Tym razem na drodze krajowej nr 44 w miejscowości Przeciszów w powiecie oświęcimskim. Jak wstępnie ustalono, pieszy poruszał się prawym pasem jezdni i również nie posiadał elementów odblaskowych. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł.
W czwartek 26 grudnia br., w miejscowości Budzów na drodze wojewódzkiej nr 956 w powiecie suskim, doszło do potrącenia pieszej.
Jak wstępnie ustalono kierujący pojazdem marki audi nie zachował należytej ostrożności w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych i potrącił 92-letnią kobietę, która w wyniku doznanych obrażeń zmarła w szpitalu.
Przyczyny i okoliczności zdarzeń są przedmiotem prowadzonych postępowań - poinformowała małopolska policja.
W okresie od 22 do 26 grudnia na terenie województwa małopolskiego doszło do 15 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 20 osób zostało rannych.
Podczas ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia doszło do 23 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 31 zostało rannych.
Po raz kolejny apelujemy o ostrożność na drodze – zwłaszcza zimą. Kierujący powinni zwrócić szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Przypominamy również o konieczności posiadania elementów odblaskowych. Jest to prawny obowiązek, zgodnie z art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym - pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba iż porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Warto przypomnieć, iż po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna choćby z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ją ominąć - przekazała w swoim komunikacie policja.