Dzisiaj o godzinie 13:30 KG PSP zameldowała zakończenie działań gaśniczych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – przekazał szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
W tej chwili trwa zwijanie sprzętu i rozwiązanie sztabu. Miejsce pożaru przekazano pracownikowi BPN.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w niedzielę 20 kwietnia popołudniu i ostatecznie objął ponad 190 hektarów tego największego parku narodowego w Polsce i jednego z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ponad 59 tysięcy hektarów.

W działania zaangażowano setki strażaków w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego i Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Siły z Podlasia wsparły moduły GFFF LUBLIN i POZNAŃ, Kompanie Gaśnicze COO OLSZTYN i WISŁA wraz z plutonami logistycznymi, podchorążowie i funkcjonariusze Akademii Pożarniczej, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, policjanci oraz pracownicy parku i Lasów Państwowych.
Wykorzystano śmigłowce Lasów Państwowych i śmigłowiec Black Hawk, które zrzuciły setki tysięcy litrów wody. Do tego SHERPy, quady i drony.

Stwierdzono straty przyrodnicze – informacja Ministerstwa Klimatu:
Ze wstępnych analiz wynika, iż spaleniu uległo ok. 0,4 ha siedliska Natura 2000 – bory i lasy bagienne;
Spośród zbiorowisk nieleśnych uległy spaleniu na największych powierzchniach: zbiorowisko z trzcinnikiem lancetowatym, szuwar turzycy tunikowej, kwaśne młaki niskoturzycowe (zbiorowisko turzycy pospolitej i jaskra płomiennika), w następnej kolejności na mniejszych powierzchniach: szuwar trzcinowy, łozowisko wierzby szarej i pięciopręcikowej, wilgotne łąki, ziołorośla z wiązówką błotną i kozłkiem lekarskim;
Spośród zbiorowisk leśnych uległa spaleniu brzezina moczarowa;
Spłonęły co najmniej dwa stanowiska brzozy niskiej (gatunek chroniony);
Pożarowi uległy siedliska następujących, rzadkich gatunków ptaków: wodniczki, dubelta, derkacza, kropiatki, kszyka, podróżniczka oraz żerowiska orlika grubodziobego, błotniaka łąkowego, błotniaka stawowego i gadożera.
Z pewnością ucierpiały w pożarze drobne ssaki, gryzonie, np. nornik północny, nornice, ryjówki; lęgi ptaków, w tym gatunków pospolitych: jak np. świergotki, skowronki, pokląskwy; gady, np. żmija zygzakowata; płazy, np. żaba moczarowa oraz zdecydowana większość żyjących tu bezkręgowców.
