Kierowca autobusu zapił w weekend. Nie tylko on

ostrow24.tv 4 dni temu
Zdjęcie: Kierowca autobusu zapił w weekend. Nie tylko on


To miał być zwykły poranek na drogach powiatów kępińskiego i ostrowskiego. Dla policjantów jednak był to kolejny etap walki z plagą nietrzeźwych kierowców. 14 kwietnia (poniedziałek) funkcjonariusze przeprowadzili wzmożone działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Trzeźwość”. Skala nieodpowiedzialności niektórych uczestników ruchu drogowego po raz kolejny zatrważa.

Kierowca autobusu z promilami we krwi

Do jednego z najbardziej niepokojących incydentów doszło w miejscowości Rychtal (pow. kępiński) około godziny 6:30. Policjanci zatrzymali do kontroli 60-letniego mieszkańca tej miejscowości, który prowadził autobus. gwałtownie okazało się, iż mężczyzna znajduje się w stanie nietrzeźwości – alkomat wykazał ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

To absolutnie nieakceptowalne, iż osoba odpowiedzialna za życie i zdrowie innych, siada za kierownicą autobusu po alkoholu. Takie zachowanie mogło doprowadzić do tragedii – komentują mundurowi. Choć pojazd nie przewoził pasażerów, sam fakt, iż był gotowy do jazdy, budzi poważne obawy.

Powiat ostrowski: kierowca-widmo z 2 promilami

Równie bulwersujący przypadek miał miejsce tego samego dnia w powiecie ostrowskim. Podczas trzygodzinnej akcji policjanci przebadali ponad 1500 kierowców. Aż czterech z nich prowadziło pojazdy po spożyciu alkoholu, z czego jeden był szczególnie nieodpowiedzialny.

32-letni mężczyzna, zatrzymany tuż po godzinie 6:00, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. To jednak nie koniec – jak się okazało, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a jego VW nie miał ważnego przeglądu technicznego ani opłaconego ubezpieczenia OC.

Taki kierowca to zagrożenie w czystej postaci. Prowadzenie auta po alkoholu to jedno, ale robienie tego bez prawa jazdy i sprawnego pojazdu pokazuje zupełny brak odpowiedzialności – mówią funkcjonariusze.

Alkohol za kierownicą – problem wciąż aktualny

Każda ilość wypitego alkoholu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Obniża koncentrację, wydłuża czas reakcji i zniekształca ocenę sytuacji na drodze. Pijany kierowca to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla wszystkich z nas – przypomina sierż. Anita Wylęga, oficer prasowa KPP Kępno.

Policjanci nie mają złudzeń – mimo stałych kampanii edukacyjnych i surowych konsekwencji, wciąż zbyt wielu kierowców lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nietrzeźwi za kierownicą to nie statystyka – to realne zagrożenie, które codziennie może przerodzić się w tragedię.

Funkcjonariusze zapowiadają kolejne kontrole i apelują: nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu. Nigdy. Bo czasem wystarczy jeden łyk, by przekreślić czyjeś życie – może nie tylko swoje.

Idź do oryginalnego materiału