Jedna osoba nie żyje, 15 aresztowanych po 3 incydentach na granicy kanadyjsko-amerykańskiej: RCMP

bejsment.com 2 godzin temu

Kanadyjska policja konna poinformowała o trzech incydentach związanych z przekraczaniem granicy kanadyjsko-amerykańskiej.

Pierwszy przypadek dotyczy mężczyzny, który przekroczył granicę na przejściu Coutts w Albercie i zmarł. Mężczyzna nie zastosował się do wezwania do dodatkowej kontroli na granicy. Policja zlokalizowała jego pojazd niedaleko miasta Raymond w Albercie, a potem go ścigała. Mężczyzna próbował uciekać pieszo, ale doznał obrażeń, prawdopodobnie z użyciem broni palnej, które doprowadziły do jego śmierci na miejscu.

Drugi przypadek dotyczy grupy dziewięciu osób, w tym czterech dorosłych i pięciu dzieci, którzy pieszo przekroczyli granicę w pobliżu Coutts. Zostały one aresztowane i przekazane do rozpatrzenia przez Kanadyjską Agencję Służb Granicznych (CBSA).

Trzeci incydent miał miejsce pod koniec stycznia w Manitobie, gdzie sześć osób przekroczyło granicę pieszo. Wszyscy zostali zatrzymani przez policję i przekazani do CBSA.

Policja zwraca uwagę, iż osoby przekraczające granicę pieszo były niewłaściwie ubrane do niskich temperatur panujących zimą w Kanadzie. Temperatury spadały tam choćby do -30 stopni Celsjusza.

Obecne incydenty pokazują determinację Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej w ochronie granicy kanadyjsko-amerykańskiej.

Pod koniec stycznia prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające 25-procentowe cła na Kanadę, ale po rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau, zawieszono nałożone cła. Trudeau zgodził się wówczas na zwiększenie planu ochrony granic o 1,3 miliarda dolarów.

Kanada zamierza też dodać kartele do swojej listy organizacji terrorystycznych, utworzyć nową grupę zadaniową ds. walki z przestępczością transgraniczną, przeznaczyć dodatkowe 200 milionów dolarów na walkę z handlem narkotykami i wyznaczyć osobę odpowiedzialną za walkę z fentanylem.

Idź do oryginalnego materiału