Jak zachować się na przejeździe z rogatkami?

dziejesienapodkarpaciu.pl 2 tygodni temu

Pomimo, iż zasady zachowania się na przejazdach kolejowo-drogowych są jasne i precyzyjne, a same przejazdy dobrze zabezpieczone i oznakowane, w dalszym ciągu dochodzi na nich do niebezpiecznych i tragicznych w skutkach zdarzeń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, jakimi należy kierować się na przejazdach z rogatkami, aby zminimalizować możliwość wystąpienia takich tragedii.

  1. Zachowaj szczególną ostrożność. Rozejrzyj się dokładnie. Warto upewnić się, iż nie nadjeżdża żaden pociąg. Przejazdy kolejowo-drogowe stanowią miejsca o podwyższonym ryzyku. Pamiętaj, aby przejeżdżając przez nie zawsze być uważnym i skupionym na otoczeniu. Należy pamiętać, iż pociąg nie może zatrzymać się w miejscu ani ominąć przeszkody. Dlatego nie ryzykuj, zwolnij a w razie nakazu zatrzymaj się przed przejazdem.
  2. Kiedy miga czerwone światło, nie wjeżdżaj za sygnalizator. Na przejazdach wyposażonych w sygnalizację świetlną, jeżeli na sygnalizatorze przed przejazdem migają czerwone światła, zatrzymaj się i poczekaj, aż przestaną migać. To tak jak byś widział czerwone światło na sygnalizatorze drogowym. Czerwone światło oznacza, iż pociąg zbliża się do przejazdu i uruchomił już sygnalizację. W takiej sytuacji należy spokojnie poczekać, aż pociąg przejedzie a sygnalizator przestanie migać. Przed każdym przejazdem znajdują się również znaki drogowe informujące o zbliżaniu się do torów.
  3. Nie próbuj ominąć opuszczonych rogatek. Należy pamiętać, iż są one po to, aby uniemożliwić wjazd samochodów. Zabronione jest ich omijanie, choćby kiedy nic jeszcze nie nadjeżdża. Pamiętajmy, iż przejazdy mogą być lokowane na tych liniach kolejowych, po których pociągi jeżdżą z prędkością do 160 km/h.
  4. Przed wjazdem na przejazd kolejowo-drogowy upewnij się, iż po drugiej stronie torów jest wystarczająco dużo miejsca, abyś mógł swobodnie zjechać. Nigdy nie zatrzymuj się na torach, czekając na możliwość opuszczenia przejazdu. jeżeli sytuacja na drodze uniemożliwia natychmiastowe opuszczenie przejazdu, poczekaj przed torami.
  5. Zachowaj cierpliwość. Pamiętaj, iż przejazd to nie miejsce na pośpiech. Zawsze lepiej chwilę dłużej poczekać, aż pociąg przejedzie niż doprowadzić do tragedii.

Jak się zachować, kiedy nasz samochód utknie na przejeździe z rogatkami?

Jeśli samochód jest sprawny i możesz kontynuować jazdę – dodaj gazu i wyłam rogatkę, która jest przed Tobą. Jest ona tak skonstruowana, iż złamie się nie powodując uszkodzenia samochodu. Po zjechaniu z przejazdu odłóż rogatkę w bezpieczne miejsce tak, aby nie stanowiła przeszkody dla innych użytkowników, następnie skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i powiadom służby techniczne o tym fakcie, dzwoniąc pod numer „w razie awarii” podając numer przejazdu. Żółtą naklejkę znajdziesz na obudowie napędu rogatki od strony torów lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. jeżeli samochód nie pozwala na zjechanie z przejazdu – natychmiast udajcie się wraz z pasażerami poza rogatki. Następnie zadzwoń pod numer telefonu alarmowego 112 i podaj operatorowi numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK, informując o samochodzie tarasującym przejazd.

Presja czasu, stres, panika – to nie są „dobrzy doradcy”. Nie każdy z nas potrafi zachować zimną krew i działać racjonalnie pod presją. Najczęściej górę biorą nerwy i poczucie bezradności. Dlatego zapoznaj się z poniższym filmem instruktażowym jak działa Żółta Naklejka PLK.

Idź do oryginalnego materiału