Jak sprawdzić punkty karne? Sprawdzanie punktów przez internet

wyborkierowcow.pl 1 rok temu

Zebranie ponad 24 punktów i niezdanie egzaminu sprawdzającego jest równoznaczne z utratą uprawnień. Wielu kierowców szuka więc odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić punkty karne. Oto wszystkie możliwości.

Do większości mandatów za wykroczenia drogowe przypisana jest konkretna liczba punktów karnych. O ile w przypadku wymierzania grzywny policjant nierzadko ma pewną swobodę i może dopasować kwotę do skali spowodowanego zagrożenia, tak przy nakładaniu punktów nie istnieje żaden margines.

Po zmianach w prawie punkty za wykroczenia pozostają aktywne przed dwa lata, a proces ich przedawniania rusza w momencie zapłacenia mandatu. Warto również pamiętać, iż istotna jest też kolejność. o ile kierowca za złamania prawa otrzyma najpierw 6 punktów, a później 4 oraz zapłaci mandaty, to punkty będą znikały z konta w takiej właśnie kolejności. Wszystko to sprawia, iż wielu kierowców nie pamięta lub nie wie, ile aktualnie posiada punktów karnych.

Aktualny taryfikator mandatów. Ile zapłacimy za wykroczenia?

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Punkty karne można sprawdzić na stronie gov.pl, w sekcji poświęconej kierowcy i pojazdom. By się do niej zalogować, trzeba mieć Profil Zaufany (eGO), który można założyć rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający, czyli np. urząd miasta, z ważnym dokumentem tożsamości. Wygodniejszym sposobem jest stworzenie profilu zaufanego bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości, którymi są banki: Envelo, Inteligo, ING, Millennium czy PKO BP.

Sprawdzenie punktów karnych przez internet krok po kroku:

– otwórz stronę gov.pl i kliknij w dział „Kierowcy i pojazdy”;
– wybierz pozycję Sprawdź swoje punkty karne;
– zaloguj się na profil zaufany;
– gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”, kliknij w „Podpisz profilem zaufanym”;
– potwierdź, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”;
– wprowadź jednorazowy kod;
– po wpisaniu kodu powrócić na stronę obywatel.gov.pl, gdzie będziesz mógł sprawdzić punkty.

Jeśli kierowca nie ma punktów karnych, ma przekroczony limit pojawi się informacja: „nie ma cię w systemie punktowym”. Informację o punktach można pobrać w formacje PDF i wydrukować.

Uwaga! Jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest obywatel.gov.pl. Uzyskanie informacji jest bezpłatne. Wszystkie inne domeny, które proponują tego typu usługi za opłatą lub w zamian za podanie danych mają na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych na komisariacie?

Informację o punktach karnych można uzyskać także na każdym komisariacie policji. Słownie udzielona informacja jest bezpłatna. Kierowcy, którzy potrzebują np. wymaganego przez pracodawcę, zaświadczenia z informacją o liczbie punktów karnych, mogą je otrzymać na komisariacie. Wcześniej jednak trzeba dokonać przelewu w wysokości 17 zł w kasie urzędu gminy lub miasta, na terenie której jest komisariat. Alternatywą jest wykonanie przelewu na konto stosownego urzędu. Potwierdzenie wpłaty albo przelewu należy wziąć ze sobą, by móc okazać je na komisariacie. Trzeba mieć ze sobą także dokument tożsamości, czyli nie prawo jazdy, a dowód osobisty lub paszport.

Jak anulować punkty karne?

Do 2022 r. raz na 6 miesięcy kierowca mógł wziąć udział wprowadzonych przez WORD-y kursach reedukacyjnych, które zmniejszały stan konta o 6 punktów (najstarszych). Zmiany w prawie zlikwidowały jednak to rozwiązanie. Docelowo po zebraniu więcej niż 24 punktów kierowcy mają trafiać na dłuższe i kosztujące kilkaset złotych szkolenie, które zlikwiduje z konta wszystkie punkty, ale ponowne zebranie ponad 24 punktów w okresie 5 lat będzie skutkowało utratą uprawnień. Aktualnie do tych rozwiązań brakuje jeszcze aktów wykonawczych.

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych – co dalej?

Nie każdy kierowca wie, iż zebranie 25 punktów karnych i więcej nie oznacza natychmiastowej utraty prawa jazdy. Po stwierdzeniu takiego faktu organ wydający prawo jazdy wysyła do kierowcy skierowanie na badania psychologiczne oraz egzamin sprawdzający kwalifikacje, czyli innymi słowy – powtórny egzamin na prawo jazdy. Oczywiście wszystko dzieje się na koszt kierowcy.

Ile można mieć punktów karnych? Nie każdy ma taki sam limit

Zdanie egzaminu zeruje wszystkie punkty karne. Dopiero niezaliczenie egzaminu lub badań oznacza utratę uprawnień do prowadzenia pojazdu. W gorszej sytuacji są początkujący kierowcy. Dla nich przekroczenie progu 20 punktów oznacza bezwarunkowe cofnięcie uprawnień. Co istotne, o ile w obu przypadkach dochodzi do utraty uprawnień, traci się wszystkie z nich, a każdą z kategorii trzeba odzyskiwać osobnym egzaminem. Im dany kierowca ma więcej kategorii, tym ta sankcja jest dla niego surowsza.

Idź do oryginalnego materiału