Historia marki Kawasaki może być dziś ciekawą inspiracją. Jakie jest logo marki Kawasaki, w którym roku założono firmę oraz kto był założycielem Kawasaki?
Choć historia marki Kawasaki jest dziś kojarzona przede wszystkim z produkcją motocykli, to warto wspomnieć, iż firma prężnie działa również w przemyśle stoczniowym, lotnictwie, czy choćby w budownictwie. Tym razem skupmy się jednak na historii samych motocykli Kawasaki oraz nowym logo Kawasaki.
Czy Kawasaki to dobra marka? Jest to jedna marek tzw. „Wielkiej Czwórki z Japonii”. Wielkoskalową produkcją motocykli Kawasaki zajmuje się od kilkudziesięciu lat projektując w tym czasie modele kształtujące rynek, niekiedy choćby wyznaczające dalsze kierunki rozwoju motocykli, jak w przypadku motocykla Kawasaki napędzanego wodorem – prototyp z 2023 roku.
Kawasaki – logo
Jakie jest logo Kawasaki? Od lat 60. Kawasaki używało logo stanowiącego po prostu pełną nazwę marki. Niekiedy nazwę uzupełniano wyróżnioną wielką literą „K”, choć trudno tutaj mówić o jakimś charakterystycznym logo Kawasaki.
Wszystko zmieniło się niedawno, bo w roku 2021. Koncern Kawasaki Heavy Industries przeprowadził transformację organizacyjną i w ramach tej transformacji zdecydowano się m.in. na oficjalną zmianę logo Kawasaki.
Obecne logo Kawasaki nie jest jednak zupełnie nowym znakiem wymyślonym w ostatnich latach, bowiem jego historia sięga aż do początków Kawasaki.
Co oznacza logo Kawasaki? Jest to graficzna interpretacja znaku kanji (wymawiamy „kawa”), który oznacza rzekę. Logo Kawasaki w takiej formie powróciło po długiej przerwie po raz pierwszy w modelu Kawasaki Ninja H2 oraz topowej wersji H2R.
Logo Kawasaki oznaczające rzekę z jednej strony nawiązuje do transportu wodnego, z drugiej strony do nazwiska Kawasaki, oznaczającego „cypel na rzece”. Niedawno pisaliśmy więcej o tym o co chodzi ze znaczkiem Kawasaki.
Założyciel Kawasaki
Kto był twórcą i założycielem marki Kawasaki? Tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Założycielem Kawasaki był Shozo Kawasaki i to od jego nazwiska pochodzi nazwa marki.
Shozo Kawasaki założył firmę w 1886 roku na bazie stoczni, którą otworzył osiem lat wcześniej. Z kolei pierwszym prezesem, kilka lat później, po utworzeniu spółki w roku 1896, został Kojiro Matsukata.
Założyciel marki Kawasaki – Shozo Kawasaki – żył w latach 1837-1912. Urodzony w Kogoshimie, w wieku 17 lat został kupcem w mieście Nagasaki. Dziesięć lat później założył firmę transportową w Osace. W kolejnych latach późniejszy założyciel Kawasaki zainteresował się nowoczesnym przemysłem stoczniowym.
Kawasaki – historia motocykli
Choć rok założenia Kawasaki to 1886, to historia motocykli Kawasaki rozpoczyna się w latach 60. XX wieku. Pierwszy w historii motocykl Kawasaki wyprodukowano w roku 1961. W latach 70. Kawasaki produkowało już motocykle na rynek Amerykański.
Jednym z modeli produkowanych w latach 70. było Kawasaki H2 750. Tak, najnowszy model H2 i wersja H2R odziedziczyły swoją nazwę po przodkach sprzed kilku dziesięcioleci i motocyklowa historia Kawasaki zatoczyła koło. Kawasaki H2 750 z lat 70. miało rzędowy, trzycylindrowy silnik i mogło się popisać imponującymi jak na tamte czasy osiągami.
Z lat 80. chyba każdy motocyklista pamięta model Kawasaki GPZ 900R. Na takim motocyklu jeździł później Tom Cruise w filmie Top Gun. Warto tu przypomnieć, iż w latach 80. ten model Kawasaki przewyższał osiągami niejeden konkurencyjny motocykl o większej pojemności skokowej! Kawasaki GPZ 900R produkowano w latach 1984-1996.
W 1996 roku został wyprodukowany 10.000.000 pojazd Kawasaki. W latach 90. jednym z najbardziej pożądanych motocykli sportowych Kawasaki był z pewnością model ZXR 750R.
Historia Kawasaki to jednak nie tylko sport, ale również motocykle crossowe, klasyczne, turystyczne, nakedy, choppery i cruisery. Warto choćby wspomnieć tak popularne modele jak Kawasaki Vulcan, GTR, ZZ-R, Zephyr, czy KLE. Miłośnicy klasyki z pewnością nie wybaczyliby mi braku choćby drobnej wzmianki o linii W 650 i W 800.
A czym jest najnowsza Kawasaki retrowolucja? Kawasaki postanowiło wprowadzić do sprzedaży nowe modele, które są wyraźnie inspirowane klasycznymi motocyklami Kawasaki sprzed lat. Przykładem takiego rozwiązania jest np. nowe Kawasaki Z 650RS.
Gdyby ktoś po przeczytaniu artykułu postanowił kupić własne Kawasaki, to odsyłamy również do naszego materiału, z którego można się dowiedzieć jaki jest koszt rejestracji motocykla.