Ile koni mechanicznych ma koń? Zbudowali hamownię dla konia i zmierzyli jego moc!

motogen.pl 7 miesięcy temu

Sprawdzili jaką moc generuje prawdziwy koń. My przy okazji tłumaczymy, jaka jest różnica w imperialnym koniu mechanicznym oraz metrycznym koniu mechanicznym. I skąd w ogóle wzięła się jednostka mocy KM.

Jednostka „konia mechanicznego” jest dla nas względnie oczywista. Każdy motocyklista i każdy fan motoryzacji potrafi z łatwością wyobrazić sobie, jakich możliwości może spodziewać się po pojeździe z silnikiem generującym 5 KM mocy, 100 KM mocy, czy 500 KM mocy. Ale skąd w ogóle wziął się „koń mechaniczny”, no i ile mocy ma tak naprawdę koń?!

  • Jeżeli chcesz odpowiedź od razu, przescrolluj na sam dół artykułu.
  • Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o koniach mechanicznych, przeczytaj i obejrzyj wszystko.

Skąd wzięła się jednostka „koń mechaniczny – KM”? Opracował są James Watt..

Pomysł na określanie mocy dzięki koni ukuł Brytyjczyk, Thomas Savery, na przełomie XVII i XVIII wieku. Thomas porównał, jaką pracę w kopalni w określonym czasie są w stanie wykonać konie, a jaką pracę w tym samym jest w stanie wykonać jego pompa parowa. Chcąc ułatwić inwestorom zrozumienie ile mogą zyskać na pompie parowej, określił, iż pompa generuje moc 10 koni parowych.

Pod koniec XVIII wieku James Watt – szkocki inżynier będący ojcem rewolucji przemysłowej – dokonał bardziej precyzyjnych obliczeń końskiej mocy. Sprawdził jaką drogę przebywa koń, ile czasu mu to zajmuje i jaki ciężar uciąga. Obliczył, iż średnio koń potrafi uciągnąć 180 funtów na odcinku 180 stóp w czasie 60 sekund. Ten wzór posłużył Wattowi za określenie jednostki imperialnego konia mechanicznego. W ten sposób Watt skutecznie był w stanie wytłumaczyć gawiedzi, jaką pracę jest w stanie wykonać maszyna parowa. Jego jednostka pozostaje w użytku przez 250 lat do dziś, posiada z grubsza tę samą wartość, choć wzór został ustandaryzowany. Istnieje też zasadnicza (choć niewielka) różnica w metrycznych koniach mechanicznych oraz imperialnych koniach mechanicznych.

Różnica w mocy – imperialny koń mechaniczny kontra metryczny koń mechaniczny

Dziś najbardziej precyzyjnym i zunifikowanym sposobem na wyrażenie mocy silnika są kilowaty (kW). Na przykład w danych technicznych na brytyjskiej stronie Triumph, model Rocket 3 Storm ma wpisaną moc 182 PS / 180 bhp (134 kW). Kilowaty są tylko w jednej liczbie, ale konie mechaniczne już w dwóch – i to różnych! Podobne różnice w często wypływają w dyskusjach motocyklistów z różnych krajów. Skąd ta różnica?

Chodzi o to, iż kraje posługujące się jednostkami metrycznymi (np. km/h) oraz kraje posługujące się jednostkami imperialnymi (np. mph) obliczają swoje konie mechaniczne w delikatnie inny sposób.

  • Jeden IMPERIALNY KOŃ MECHANICZNY potrafi podnieść 550 funtów na wysokość 1 stopy w czasie 1 sekundy. To daje 745,7 Wattów mocy.
  • Jeden METRYCZNY KOŃ MECHANICZNY potrafi podnieść 75 kilogramów na wysokość 1 metra w czasie 1 sekundy. To daje 735,5 Wattów mocy.
Imperialny vs metryczny
koń mechaniczny

Zunifikowaną jednostką mocy zawsze pozostaje kilowat, a w Polsce zwykło się określać moc w metrycznych koniach mechanicznych. Oznacza to, iż wspomniany Rocket 3 Strom w Polsce generuje moc 182 KM.

Skoro już to wszystko wiemy, wróćmy do pytania z tytułu…

Jak zmierzyć moc prawdziwego konia?

Czy o ile odkręcasz manetkę we wspomnianym Triumphie, to dokładnie tak, jakby ciągnęły Cię 182 silne, prychające rumaki? Tak się składa, iż świat przyjął nazwę „konia mechanicznego” za pewnik, ale w dzisiejszych czasach, posiadając rozwiniętą technologię, nikt nigdy nie zmierzył faktycznej mocy prawdziwego konia!

Jaką dokładnie moc ma koń? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Jeremiah Burton z kanału Donut Media. Tak się składa, iż Jerry faktycznie jest inżynierem, więc wziął się do pracy. Ale sam nie dał rady opracować „hamowni dla konia”. O pomoc zgłosił się do Adama Savage (znacie go z Pogromców Mitów) oraz do ekipy Motivo.

Wszystkie obliczenia wykonano oraz cały sprzęt zbudowany został zgodnie ze sztuką. Całe doświadczenie opublikowane zostało nie tylko na YouTube’ie, ale zostaną także przedstawione artykuły naukowe, aby rzetelnie poprzeć wyniki. Cała ekipa twierdzi, iż ich wyniki się obronią. My się nie znamy, ale wierzymy w poprawność.

Zobaczcie film, a odpowiedzi tekstowe znajdziecie w akapicie poniżej.

Ile koni mechanicznych ma koń?

Na potrzeby doświadczenia wybrano lekkiego konia pociągowego (o ksywce Big D), jako iż taka rasa nie tylko najlepiej reprezentować ma wszystkie konie, ale też najskuteczniej przypomina samochody – a przecież do tego celu używamy jednostki Konia Mechanicznego.

Ekipa postawiła hamownię. Na hamowni ustawiono samochód ze specjalną konstrukcją bębna, z którego koń miał rozwijać linę. Wszelkie opory toczenia oraz straty w napędzie bębna zostały wzięte pod uwagę tak, aby wynik z hamowni idealnie odwzorowywał moc mierzoną dla samochodów.

Koń Big D miał kilka prób pociągowych. Na tej podstawie udało się obliczyć, iż koń generuje moc 5,7 KM!

Oczywiście prowadzący zmierzyli też swoją własną moc. Człowiek był w stanie wygenerować moc w okolicy 1,16 – 1,21 KM.

P.S.: Koń wykręcił wynik 5,7 KM mocy. Ale jest to moc wyrażona w koniach imperialnych czy metrycznych? Oglądajcie video, może się dowiecie.

Idź do oryginalnego materiału