HULAJ NOGA – kary nie ma!

mieszkaniec.pl 3 godzin temu

Z roku na rok rośnie popularność przemieszczania się elektrycznymi hulajnogami. Niestety temu trendowi towarzyszy także wzrost liczby wypadków powodowanych przez e-hulajnogistów.

Od stycznia do sierpnia tego roku kierujący e-hulajnogami spowodowali 262 wypadków drogowych i 619 kolizji. Życie straciły 3 osoby, a 280 było rannych. Jest to znaczny wzrost w stosunku do roku 2023 – o 32% (wypadki) i prawie o 50% (kolizje). Powyższe statystyki dotyczą tylko zdarzeń, których sprawcami byli prowadzący elektryczne hulajnogi.

Czym spowodowany jest wzrost wypadków?

Z pewnością jest nim wzrost popularności i udziału e-hulajnóg w ruchu drogowym. Niestety jest nim także brawura, nieodpowiedzialność, nadmierna prędkość, brak znajomości przepisów i alkohol.

Hulaj noga, kary nie ma

Hulajnogą nie można przewozić osób, bagaży czy zwierząt. Mówią o tym nie tylko oficjalne przepisy, ale także regulaminy wypożyczania e-hulajnóg. Tymczasem niemal codziennie widuje się na stołecznych ulicach nieodpowiedzialnych rodziców przewożących e-hulajnogami dzieci np. do przedszkoli. Beztroskie zachowanie dorosłych przekłada się na uczenie dziecka złych nawyków.

Niestety do wypadków z udziałem dzieci na e-hulajnogach dochodzi coraz częściej. W maju br. chłopiec jadący e-hulajnogą po jezdni zlekceważył czerwone światło i wyjechał na drogę wprost pod koła samochodu. Kierowca nie miał szans na reakcję i tylko mała prędkość pojazdu uratowała dziecku życie. Oczywiście 10-latek nie posiadał karty rowerowej, która uprawniłaby go do poruszania się po drodze…

Osoby prowadzące hulajnogi z nadmierną prędkością są ogromnym zagrożeniem dla osób niedowidzących, niewidomych i głuchoniemych. Beztroski pęd po chodniku cichą hulajnogą to nie jedyne niebezpieczeństwo. Osoby niewidome często potykają się o hulajnogi porzucone na chodnikach. O tym zagrożeniu informuje Polski Związek Niewidomych, który zwraca uwagę na konieczność uporządkowania systemu parkowania hulajnóg.

Jak wyegzekwować przestrzeganie przepisów?

Jeżeli edukacja nie działa, pozostają bardzo wysokie mandaty, a przede wszystkim egzekwowanie przepisów przez upoważnione do tego służby. Ci, którzy prowadzą e-hulajnogi po spożyciu alkoholu, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi, pozbawieniem wolności czy odebraniem praw do prowadzenia tego typu pojazdu.
Jest także inne, bardziej radykalne rozwiązanie, z którego skorzystało już wiele europejskich państw – wprowadzenie znacznych lub radykalnych ograniczeń dla osób poruszającymi się e-hulajnogami.

Ograniczenia dla osób poruszającymi się e-hulajnogami

Paryż stał się pierwszą europejską stolicą, która zakazała wypożyczania elektrycznych hulajnóg. W Hiszpanii wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie i noszenie kamizelek odblaskowych. Na terenie Madrytu, od października tego roku, e-hulajnogami jeździć już nie można. W Niemczech nie wolno jeździć po chodnikach i innych miejscach przeznaczonych dla pieszych. Wprowadzono także obowiązek posiadania ubezpieczenia. Niektóre miasta, np. Gelsenkirchen, zakazują poruszania się e-hulajnogami w ogóle. W Wielkiej Brytanii obostrzenia są jeszcze bardziej radykalne. Obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach na drogach publicznych i chodnikach. Można poruszać się po drogach prywatnych, o ile właściciel wyrazi zgodę. Hulajnoga musi posiadać tablicę rejestracyjną, prowadzący musi wykupić ubezpieczenie, posiadać kask i prawo jazdy.

Zaostrzenie przepisów

Zaostrzenia przepisów dotyczących elektrycznych hulajnóg chce Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu. Miałaby obowiązywać m.in. obowiązkowa jazda w kasku, ograniczenie prędkości, a także wprowadzenie limitu wieku. E-hulajnogami nie będą mogły jeździć osoby poniżej 16 roku życia. Urządzenia powinny posiadać kierunkowskazy i sygnały dźwiękowe. Na razie nie wiadomo, kiedy i czy zmiany zostaną wprowadzone.

A w Polsce? Patrząc na niektóre osoby poruszające się e-hulajnogami, można odnieść wrażenie, iż parafrazując znane przysłowie – obowiązuje zasada „hulaj noga, kary nie ma”…

/om/


GDZIE SZUKAĆ PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH E-HULAJNÓG?
Gdzie w Warszawie obowiązuje ograniczenie prędkości dla e-hulajnóg? Gdzie nie można się nimi w ogóle poruszać?
Informacje dostępne są na stronie: warszawa19115.pl/-/elektryczne-hulajnogi

Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec



Idź do oryginalnego materiału