Na ul. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej rowerzysta wjechał na przejście dla pieszych i zderzył się z jadącym prawidłowo samochodem. 38-latek trafił do szpitala. Dostanie też mandat.
Jak dokładnie przebiegało zdarzenie wiemy dzięki monitoringowi miejskiemu. Dramatyczne sceny rozegrały się ok. godz. 12.40 na skrzyżowaniu ul. Kraszewskiego i Narutowicza.
Nie zastosował się do przepisów
– Ze wstępnych ustaleń wynika, iż 38-latek kierujący jednośladem, nie stosując się do przepisów ruchu drogowego, jechał chodnikiem, po czym nie zachowując szczególnych środków ostrożności wjechał na przejście dla pieszych wprost pod jadący samochód osobowy. Rowerzysta z obrażeniami ciała trafił do szpitala – informuje nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z policji w Białej Podlaskiej.
Za kierownicą Toyoty siedziała 54-letnia bialczanka. Zarówno ona, jak i rowerzysta byli trzeźwi.
– Całe zdarzenie uwiecznił zapis miejskiego monitoringu, który publikujemy ku przestrodze dla wszystkich uczestników dróg! W chwili zdarzenia na nagraniu widać również innego cyklistę, który przekracza przejście dla pieszych we adekwatny sposób – dodaje Salczyńska-Pyrchla.
Co może, a czego nie może rowerzysta
Przy okazji policja przypomina najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów:
- Rowerzysta na przejściu dla pieszych: Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeżeli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po pasach jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
- Przejazd dla rowerów: W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, iż nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.
- Rowerzysta na chodniku: Pamiętajmy też, iż rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, o ile są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub też warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać pieszym ruchu.