![](https://www.infoprzasnysz.com/wp-content/uploads/2025/02/476098545_933785312224564_6515401362954097019_n.jpg)
W środę, 5 lutego o godzinie 15:40 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy kominowej w budynku mieszkalnym w miejscowości Mchowo, w gminie Przasnysz. Na miejsce akcji zadysponowano dwa zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Przasnysz oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Mchowie.
„Pożarem objęte były sadze w przewodzie kominowym. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącej się sadzy przy pomocy sita kominowego oraz piasku” – informuje kpt. Rafał Smoliński, dyżurny operacyjny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu. Działania straży trwały około dwóch godzin. Na szczęście, mieszkańcy zdążyli opuścić budynek na czas, przez co nie odnotowano poszkodowanych. Kpt. Smoliński dodał, iż „zniszczeniu uległ przewód kominowy.”
Strażacy po raz kolejny apelują do właścicieli budynków o regularne czyszczenie nie tylko pieców, ale i przewodów dymowych. „W okresie jesienno-zimowym spalamy znacznie więcej węgla, drewna itp. Nieczyszczenie kominów co 2–3 miesiące może prowadzić do nagromadzenia się dużych ilości sadzy w przewodach kominowych oraz spowodować zapalenie się sadzy, co często skutkuje rozszczelnieniem przewodów i może doprowadzić do zapalenia się elementów palnych więźby dachowej oraz poszycia” – przypomina Komenda Powiatowa PSP w Przasnyszu.
Komenda PSP podkreśla, iż zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
- co najmniej raz w miesiącu, o ile przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- a także co najmniej raz w roku usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Dodatkowo, art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do corocznego kontrolowania stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, PSP może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.