Gdy na imprezie zabrakło alkoholu, wsiadł w auto i pojechał „zatankować”

lwowecki.info 2 dni temu

Pijanego niemal do nieprzytomności mieszkańca powiatu lwóweckiego starającego się prowadzić auto zatrzymali funkcjonariusze Policji.

Policja regularnie podkreśla, iż prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych zagrożeń na drogach. W Polsce każdego roku zatrzymuje się tysiące nietrzeźwych kierowców, a w sylwestrową noc ich liczba wzrasta alarmująco. Jak wynika z danych, w okresie noworocznym dochodzi do znacznej liczby interwencji związanych z alkoholem, a ich skutki bywają tragiczne – od wypadków po ofiary śmiertelne.

Tylko w 2023 roku użytkownicy dróg będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2.074 wypadkach drogowych (9,9% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 290 osób, a 2.263 osoby odniosły obrażenia. To pokazuje skalę problemu i powagę sytuacji. Jednak ani statystyki, ani policyjne ostrzeżenia, czy konsekwencje nie na wszystkich działają.

W sylwestrową noc, tuż przed północą, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim dostrzegli pojazd marki Ford, którego kierowca miał spore problemy z utrzymaniem toru jazdy.

Podczas kontroli drogowej policjanci wyczuli od mężczyzny silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, iż kierowca miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W związku z rażącym naruszeniem przepisów, mężczyźnie natychmiast zatrzymano prawo jazdy, a jego pojazd został odholowany na policyjny parking. – wskazuje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim.

Dzięki szybkiej interwencji policjantów nie doszło do żadnej tragedii na drodze. 43-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego stanie teraz przed sądem. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu wysoka grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 3, a także wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Warto także przypomnieć, iż w 2024 roku w polskich przepisach zaszło wiele zmian wpływających na bezpieczeństwo na drogach. Jedną z takich z pewnością jest konfiskata pojazdu jako kara dla kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości z wysokim stężeniem alkoholu we krwi (powyżej 1,5 promila) lub sprawców wypadków drogowych pod wpływem alkoholu. jeżeli pojazd nie należy do sprawcy, sąd może orzec karę pieniężną równą wartości samochodu.

Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. – Pamiętajmy, iż nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. – przypomina policjantka.

Idź do oryginalnego materiału