Życie potrafi zaskakiwać – i to niekoniecznie pozytywnie. Niespodziewana awaria samochodu, nagła choroba czy utrata pracy mogą błyskawicznie zachwiać domowym budżetem. Wtedy nieoceniona jest finansowa poduszka bezpieczeństwa. Pozwala ona spokojnie przetrwać trudniejsze chwile. Jak ją zbudować, gdy ceny w sklepach ciągle rosną? Oto 5 sposobów na to, aby zapewnić sobie i najbliższym poczucie stabilności finansowej.
1. Najpierw oszczędzaj, później wydawaj na przyjemności
„Zacznę oszczędzać, gdy zostanie mi coś z wypłaty!” – nie na tym polega budowanie poduszki finansowej. By ją stworzyć, musisz odwrócić kolejność zarządzania domowym budżetem.
Gdy tylko otrzymasz wynagrodzenie, natychmiast odłóż ustaloną wcześniej kwotę. Możesz zacząć od niewielkiej części wypłaty. Odłożenie choćby 5% miesięcznych dochodów to dobry początek. W tym celu załóż osobne konto oszczędnościowe, najlepiej bez możliwości płacenia kartą. Natomiast na rachunku, na który wpływa wynagrodzenie, ustaw zlecenie stałe. Zgodnie z nim, dzień po otrzymaniu wypłaty, jej niewielka część będzie automatycznie przelewana na konto oszczędnościowe.
Pamiętaj też, iż najpierw warto zadbać o bezpieczeństwo finansowe, a dopiero potem cieszyć się wydawaniem pozostałej części miesięcznego budżetu. Możesz stworzyć osobny „fundusz na przyjemności”. W ten sposób będziesz wydawać określoną przez siebie kwotę pieniędzy na rozrywki – bez poczucia winy. Przejrzyj opłaty za serwisy streamingowe i aplikacje. Rezygnacja choćby z jednej zbędnej subskrypcji może sprawić, iż będziesz w stanie odkładać większą kwotę na poduszkę bezpieczeństwa finansowego.
2. Dobrze planuj zakupy
Bez przemyślanego podejścia do zakupów łatwo wpaść w spiralę niepotrzebnych wydatków. Planowanie przed wizytą w sklepie to sposób na mądrzejsze gospodarowanie pieniędzmi. By dobrze zaplanować zakupy, możesz wcześniej zrobić listę potrzebnych produktów, a także:
- przygotować tygodniowe menu dla rodziny, dzięki czemu kupisz tylko tyle jedzenia, ile jest potrzebne;
- sprawdzić zapasy w domu przed wyjściem do sklepu;
- porównywać ceny w różnych sklepach – zrobisz to, korzystając z aplikacji na telefon.
Natomiast gdy zechcesz kupić coś droższego i niekoniecznie niezbędnego do życia, odczekaj dzień przed podjęciem ostatecznej decyzji. Gdy emocje opadną, obiektywnie ocenisz, czy rzeczywiście stać cię na ten wydatek i czy nie lepiej odłożyć pieniądze na poduszkę bezpieczeństwa.
3. Sprzedaj to, co nie jest ci potrzebne
Niepotrzebne rzeczy z szafy, piwnicy i garażu warto zmienić w finansową poduszkę bezpieczeństwa. Twoją skarbonkę mogą zasilić pieniądze pochodzące ze sprzedaży ubrań, elektroniki, sprzętu sportowego, a choćby mebli. Kupców na nie możesz szukać dzięki portali sprzedażowych, a na choćby mediów społecznościowych. Dlatego jeżeli twój stacjonarny rower treningowy od dwóch lat stoi bezużyteczny w piwnicy, a twoje dziecko zapomniało już, iż kiedykolwiek miało domek dla lalek, wiesz, co robić. Sprzedaj te rzeczy, a zarobione pieniądze przeznacz na budowanie poduszki finansowej.
4. Inwestuj w siebie – w swój rozwój
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Osoby rozwijające swoje umiejętności mają nie tylko większe szanse na awans czy podwyżkę, ale również lepszą kartę przetargową podczas rozmów o pracę.
Możesz zainwestować w siebie, zapisując się na kursy i szkolenia, studia podyplomowe oraz ucząc się języków obcych. Zwiększy to twoje szanse na awans i wyższe zarobki – będziesz w stanie więcej odkładać na czarną godzinę. Da ci to poczucie bezpieczeństw i spokoju o przyszłość finansową rodziny.
5. Przygotuj się na zdarzenia losowe – wykup polisę na życie
Nawet najlepiej zaplanowany budżet mogą zrujnować nieszczęśliwe zdarzenia losowe. Poważna choroba czy wypadek komunikacyjny to sytuacje mające katastrofalne skutki finansowe dla gorzowskich rodzin. Dlatego adekwatnie dobrana polisa ubezpieczeniowa stanowi dodatkowy filar poduszki bezpieczeństwa.
Wybierając ubezpieczenie, zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony. Tanie polisy, gdy dojdzie do wypadku, poważnego zachorowania czy utraty życia ubezpieczonego, zapewniają wypłatę niskiego odszkodowania. Jednocześnie ubezpieczenia o szerokim zakresie oznaczają płacenie wyższych, comiesięcznych składek.
Dlatego musisz znaleźć ofertę, która będzie tzw. złotym środkiem. Składka na ubezpieczenie nie może poważnie obciążać domowego budżetu. Jednocześnie polisa powinna zapewniać możliwie najszerszą ochronę dla ubezpieczonego i jego rodziny. Ile zapłacisz za takie ubezpieczenie? Przeczytasz o tym na: https://rankomat.pl/zycie/ile-kosztuje-polisa-na-zycie.
Bezpieczeństwo finansowe zapewnia spokój ducha. Daje też większą swobodę w podejmowaniu życiowych decyzji – zmiany pracy, założenia własnej działalności czy realizacji marzeń o budowie domu. Konsekwentnie budując poduszkę finansową, inwestujesz w przyszłość swoją i swoich bliskich. Dlatego świadomie zarządzaj budżetem, odkładaj regularnie choćby niewielkie kwoty, a także ubezpiecz się na życie i rozwijaj.