Co znaczy, jak policja jedzie zygzakiem? To istotny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych

g.pl 1 tydzień temu
Kierowcy wybierający się za granicę muszą się do tego dobrze przygotować. Dotyczy to wyjazdów wakacyjnych i nie tylko. Dzięki temu możemy uniknąć zdziwienia, a choćby poważnych kłopotów. Przykładowo, na niemieckich autostradach radiowozy czasami jeżdżą zygzakiem. Nie wszyscy wiedzą, iż jest to istotny komunikat.
Komunikacja jest niezwykle ważnym elementem podczas zagranicznych wyjazdów. Choć w wielu miejscach dogadamy się w tej chwili po angielsku, to jednak język ten nie zawsze rozwiąże nasze problemy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej na drodze. Tutaj znacznie częściej spotkamy się z komunikacją niewerbalną, przy czym nie chodzi o znaki drogowe. Okazuje się, iż radiowóz jadący zygzakiem jest tego doskonałym przykładem.


REKLAMA


Zobacz wideo Nowa sprytna sztuczka policji. Kierowcy wpadali na ostrzeganiu przed kontrolą jeden po drugim


Dlaczego policja jedzie zygzakiem? Nietypowe zachowanie, które można spotkać na autostradach w Niemczech
W wielu przypadkach pojazd poruszający się w inny sposób niż w linii prostej może sygnalizować, iż prowadzący go kierowca jest pod wpływem środków odurzających. jeżeli jednak pojazdem tym będzie radiowóz, nasza interpretacja powinna być zupełnie inna. W Polsce ta praktyka nie jest stosowana, ale możemy spotkać się z nią na zagranicznych autostradach, np. w Niemczech lub Austrii. Jak wyjaśnia portal Wybór Kierowców, policjanci najpierw wyprzedzają inne pojazdy, a gdy znajdą się na odcinku z wystarczająco dużą ilością wolnego miejsca, zwalniają i zaczynają poruszać się slalomem. Portal moto.pl podkreśla, iż dotyczy to szerokich, wielopasmowych dróg. Na węższych jezdniach radiowóz może poruszać się środkiem. W obu przypadkach towarzyszą temu światła awaryjne (czasem także sygnały dźwiękowe), a zamierzony efekt jest taki sam: zmuszenie pozostałych kierowców do zwolnienia.
Funkcjonariusze stosują omawiany manewr najczęściej wtedy, gdy zaistniała na drodze sytuacja nie wymaga jeszcze całkowitego zatrzymania ruchu, ale jego spowolnienie może dać czas służbom porządkowym lub mundurowym na zabezpieczenie miejsca zdarzenia i przeprowadzenie niezbędnych czynności. Może to być zatem rozsypany ładunek, przedmiot, który spadł z samochodu, a czasami zdarzenie drogowe. Jak jednak powinniśmy się wówczas zachować?


Jak zachowywać się na autostradzie, gdy radiowóz jedzie zygzakiem. O tym trzeba pamiętać podczas wakacyjnych wyjazdów
jeżeli kiedykolwiek spotkamy na swojej drodze radiowóz poruszający się zygzakiem, w Niemczech lub w innym kraju, musimy przede wszystkim dostosować się do wyznaczonej przez niego prędkości. Pod żadnym pozorem nie możemy go wyprzedzać. Gdy zagrożenie minie, policjanci wyłączą sygnalizację świetlną (i ewentualnie dźwiękową), a następnie dadzą znać gestem, iż kierowcy mogą wrócić do normalnego ruchu.
Zobacz też: To najdroższy most na świecie. Pokonanie niecałych 8 kilometrów kosztuje krocie


Na koniec warto podkreślić, iż podobnych nieoczywistych różnic w zwyczajach lub przepisach różnych państw jest znacznie więcej. W zeszłym roku zwracaliśmy uwagę na zakaz prowadzenia w określonych okularach słonecznych obowiązujący w Wielkiej Brytanii. Warto sprawdzać takie informacje przed wyjazdem.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału