Wypadek w Sowinie: Ochotnicza Straż Pożarna w Łambinowicach przekazała, iż w niedzielę przed godziną 6 rano otrzymali zgłoszenie o wypadku w miejscowości Sowin (woj. opolskie). Strażacy podkreślają, iż tego poranka na drodze panowały trudne warunki - gęsta mgła (widoczność na około 30 metrów), zamarznięta, śliska jezdnia. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana drużyna OSP Łambinowice, dwa zespoły policji i dwa zespoły ratownictwa medycznego.
REKLAMA
Gruzin wbił się w ścianę domu jednorodzinnego: "Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazuje się, iż rozpędzony samochód przejechał skrzyżowanie i wbił się w ścianę pobliskiego domu, wcześniej taranując znak drogowy i ogrodzenie" - przytacza OSP Łambinowice. Pojazdem podróżowały cztery osoby. Dwie z nich zostały przetransportowane do szpitala.
Zobacz wideo Sejm przegłosował wolną Wigilię. Ceną może być utrata innego wolnego dnia
Kierowca wcześniej spożywał alkohol: Według doniesień Interii samochodem kierował 23-letni obywatel Gruzji, który "nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze". Po zbadaniu alkomatem okazało się, iż mężczyzna miał 0,39 promila. Pobrano od niego także krew w celu przebadania pod kątem obecności środków odurzających. Pasażerowie auta mieli od 42 do 57 lat.
Spożycie alkoholu a polskie prawo: Jak podkreśla Interia, sprawa trafi do sądu. Zgodnie z polskim prawem wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu: stan "wskazujący na spożycie alkoholu", gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza oraz stan nietrzeźwości, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Co grozi kierowcy? W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku, przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy.
Przeczytaj także: Desperacki rajd ulicami Gdańska. Policja: To dlatego uciekał
Źródła: OSP Łambinowice, Interia