Od 2021 roku obowiązuje istotny zakaz. Chodzi o bezwzględny zakaz korzystania z telefonów, podczas przechodzenia przez przejście drogowe - np. po przejściu sugerowanym czy poza obszarem jakiegokolwiek przejścia. Pasy nie są tu żadnym wyznacznikiem obowiązywania przepisów, a mandat, który grozi, nie należy do najniższych.
REKLAMA
Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"
Mandat z przejście przez pasy z telefonem w ręku
Zakaz, o którym mowa, został zapisany w art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wszedł w życie 1 czerwca 2021 roku i mówi wyraźnie o tym, iż "zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych".
Podkreślmy, iż "zakaz jest bezwzględny", to znaczy, iż nie ma od niego żadnych odstępstw. Zatem jeżeli dziecko będzie przechodziło przez ulicę - wpatrzone w ekran swojego telefonu - może otrzymać mandat. Taryfikator jest tu również dość konkretny, za to wykroczenie kara grzywny wynosi 300 zł.
Należy również pamiętać, iż art. 426 kodeksu cywilnego wprost stanowi, małoletni, który nie ukończył 13. roku życia, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzone przez siebie szkody. Dzieci starsze natomiast, o ile nie zachodzą inne przesłanki wyłączające ustawową odpowiedzialność, odpowiadają za swoje czyny w świetle prawa jak dorośli.
Policjanci bardzo wyczuleni. Apelują o ostrożność
Policjanci są mocno wyczuleni na kwestię bezpieczeństwa pieszych, ale i popełniane przez nich wykroczenia. Trzeba pamiętać, iż mundurowi często monitorują rejon przejść przez jezdnię np. dzięki dronów lub kamer. W ten sposób również "wyłapują" osoby, które na zebrze korzystały z telefonu. Mandat może przyjść z opóźnieniem - zatem lepiej nie ryzykować, tym bardziej, iż to naprawdę niebezpieczne.
"Apelujemy do wszystkich pieszych o zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wchodząc na przejście dla pieszych, należy skupić uwagę na sytuacji panującej na drodze i możliwych zagrożeniach ze strony nadjeżdżających pojazdów. Piesi, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przypadku potrącenia są narażeniu na poważne obrażenia, a choćby utratę życia" - czytamy na stronie policji.