200 zł za uprzejmość na drodze. Przepisy są surowe dla "dziękuję"

g.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Bangkokerz/Istock.com


W zwyczaju niektórych kierowców jest dziękowanie innym za różnego rodzaju uprzejmości lub ostrzeganie ich przed kontrolą policyjną poprzez tak zwane mruganie. Choć wydawać by się mogło, iż jest to dość nieszkodliwy nawyk, prawda jest zupełnie inna. W niektórych przypadkach takie zachowanie może skończyć się mandatem.
Niektórzy kierowcy wciąż starają się uchronić innych przed niespodziewanym spotkaniem z radiowozem policyjnym i wówczas mrugają światłami. Dzięki temu jadące z naprzeciwka samochody wiedzą, iż muszą zwolnić, co niekiedy ratuje ich przed wysokimi mandatami. Inni natomiast starają się okazać swoją wdzięczność, poprzez "podziękowanie" dzięki świateł awaryjnych. Takie zachowanie w pewnych sytuacjach może przynieść jednak więcej problemów niż pożytku.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]


Taryfikator mandatów 2024. Czy mruganie światłami jest zabronione?
Zatrzymania dotyczące tego typu przewinień są rzadkie, jednak wcale nie są niemożliwe. Jak informuje serwis Autokult, zdarza się nawet, iż polska policja prowadzi oficjalne akcje właśnie przeciwko takim kierowcom. Wówczas ustawia w pobliżu dwa patrole lub korzysta z drona, który nagrywa to, co dzieje się na drodze. W takich sytuacjach funkcjonariusze mogą powołać się na przepisy uwzględnione w art. 51. ustawy Prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do warunków używania świateł mijania. Wynika z nich, iż nieprawidłowe korzystanie z nich, w tym używanie do ostrzegania kierowców o patrolu policji, może grozić mandatem oraz punktami karnymi. Warto jednak pamiętać o pewnych wyjątkach. Otóż "mruganie" jest akceptowalne przy informowaniu kierowcy jadącego z naprzeciwka o potencjalnym niebezpieczeństwie. Można zrobić to w momencie, gdy na drodze znajduje się jakaś przeszkoda lub po to, by "poprosić" go o wyłączenie tak zwanych długich świateł. jeżeli jednak policjant uzna, iż dana osoba skorzystała z tej możliwości w sposób niezgodny z przepisami, może nałożyć na nią mandat w wysokości 200 złotych oraz trzy punkty karne.


Rodzaje świateł w samochodzie. Niektórych lepiej nie nadużywać
Podobne zasady obowiązują w przypadku korzystania ze świateł awaryjnych, które powinno stosować się wyłącznie w określonych sytuacjach. Zgodnie z przepisami nie powinniśmy ich włączać w następujących sytuacjach:


podczas parkowania w niedozwolonym miejscu,
podczas manewru cofania wykonywanego w celu zajęcia miejsca parkingowego,
podczas tak zwanego dziękowania,
w holowanym pojeździe,
w celu zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu manewru skrętu czy zmiany pasa ruchu.


Nadużywanie świateł awaryjnych w samochodzie może wiązać się z mandatem od 150 do 300 złotych. Ponad w tej sytuacji kierowca również ma szansę otrzymać trzy punkty karne.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału