Minionej nocy na ulicy Powstańców Warszawskich w Gdańsku doszło do poważnego wypadku drogowego. Młoda kobieta, prowadząca samochód marki Renault, zjechała na przeciwległy pas i uderzyła w Opla, którym jechał 31-letni mieszkaniec Gdańska. 19-latka była pod wpływem alkoholu i nie posiadała prawa jazdy, co w konsekwencji doprowadziło do groźnego incydentu, w którym poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala.
Prowadzenie pod wpływem i bez prawa jazdy
Gdańska drogówka została zaalarmowana o zdarzeniu krótko po północy. Po przyjeździe na miejsce policjanci zbadali okoliczności wypadku. Okazało się, iż kierująca Renault młoda kobieta nie tylko prowadziła bez uprawnień, ale miała także we krwi ponad promil alkoholu. W rozmowie z funkcjonariuszami przyznała, iż przed jazdą spożyła pięć piw i używała telefonu podczas prowadzenia pojazdu.
Jak informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, „badanie stanu trzeźwości wykazało, iż 19-latka miała w organizmie ponad promil alkoholu, a dodatkowo nie miała uprawnień do kierowania”. Funkcjonariusze przewieźli ją na komisariat, gdzie przeprowadzono dodatkowe badanie retrospekcyjne, by dokładnie ustalić jej stan podczas zdarzenia.
Poszkodowany trafił do szpitala
Mężczyzna, który został uderzony przez rozpędzony pojazd kierowany przez nietrzeźwą 19-latkę, odniósł obrażenia wymagające hospitalizacji. Samochód, którym podróżował, został poważnie uszkodzony. Podinspektor Ciska wyjaśniła:
Na skutek zdarzenia mężczyzna doznał obrażeń i trafił do szpitala.
Obecnie trwa ustalanie szczegółowych okoliczności wypadku, a kobiecie grozi surowa kara za swoje czyny.
Surowe kary za jazdę po alkoholu i bez uprawnień
Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu młodej kobiecie grozi kara do 4,5 roku więzienia oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz tego, za samo prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów i wyrok do 3 lat więzienia. Również kierowanie bez uprawnień wiąże się z karą — od aresztu, przez ograniczenie wolności, po grzywnę nie niższą niż 1500 złotych.
Policjanci nieustannie apelują, by nie prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu. Przypominają, iż kierowanie po spożyciu choćby niewielkiej ilości alkoholu zmniejsza zdolność oceny sytuacji i znacząco wydłuża czas reakcji. Pijany kierowca to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Czytaj więcej: Wypadek na al. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Kierująca była pijana
mn