Ostrzeżeń nie było, jedna osoba nie żyje
Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilka innych zostało rannych, gdy w wiejskie hrabstwo w stanie Kentucky w USA uderzyło tornado. Zjawisko nie było spodziewane w tym regionie, służby nie wydały też wcześniej ostrzeżeń meteorologicznych.
Jak przekazał w piątek w rozmowie z CNN szeryf wiejskiego hrabstwa Washington Jerry Pinkston, w wyniku przejścia żywiołu zginął mężczyzna.
Liczne domy i konstrukcje w okolicy zostały poważnie uszkodzone. Na zdjęciach udostępnionych na Facebooku przez biuro szeryfa widać przewrócone samochody, uszkodzone domy oraz drzewa wyrwane z korzeniami. Według wstępnej analizy, przeprowadzonej przez Narodową Służbę Pogodową (NWS), siłę tornada określono na co najmniej EF2 w ulepszonej skali Fujity, określanej symbolami od EF0 do EF5.
Tornado w Kentucky. Ofiara śmiertelna, ranni
Służby informują o kilku osobach rannych.
- Mieliśmy wielkie szczęście, że [tornado - red] było zlokalizowane w odległej części hrabstwa, więc uderzyło w mniejszy obszar, ale było niszczycielskie - powiedział Timothy Graves z władz hrabstwa. Co najmniej dwa domy zostały całkowicie zniszczone.
Ostrzeżeń nie było
Gubernator stanu Kentucky Andy Beshear napisał w mediach społecznościowych, że "tak gwałtowna skala groźnej pogody nie była oczekiwana".
Burze w Kentucky szybko nasiliły się w piątek rano. Wcześniej nie wydano żadnego ostrzeżenia przed tornadami ani burzami, a Centrum Prognozowania Burz (SPC) nie przewidywało nawet niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia tornad na tym obszarze - zauważa stacja CNN.
Autorka/Autor:dd
Źródło: CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Washington County Sheriff's Office, Kentucky/Facebook
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Nad Polską w czwartek i w nocy z czwartku na piątek pojawiały się burze, które miały poważne skutki. W Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) zalane zostały ulice, w powiecie gryfińskim (woj. zachodniopomorskie) drzewo spadło na lokal gastronomiczny, a wiatr "wyrywał 100-letnie dęby".
Burze w Polsce. "Wyrywało 100-letnie dęby"
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poczas oficjalnej ceremonii powitania nowej załogi na pokładzie ISS Polak otrzymał odznakę astronauty z przypisanym sobie numerem.
Pierwszy Polak na ISS - astronauta numer 635
Fala upałów nawiedziła Włochy. Piątek i sobota będą krytyczne, bo w te dni wartości na termometrach zbliżą się do 40 stopni. Włoskie ministerstwo zdrowia wydało dla wielu miast czerwony alarm przed spiekotą. Apel o ostrożność kieruje do tysięcy polskich turystów ambasada Rzeczypospolitej Polskiej.
Ambasada ostrzega Polaków we Włoszech przed skwarem
Sławosz Uznański-Wiśniewski oficjalnie stał się astronautą o numerze 635. - Bardzo dziękuję wam za zaufanie. Tak jak już wcześniej mówiłem, kosmos jednoczy - powiedział, odbierając odznakę od dowódczyni misji Axiom 4 Peggy Whitson.
Sławosz Uznański-Wiśniewski otrzymuje odznakę astronauty. Nagranie
Trwa misja Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Polak wraz z załogą zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły Dragon. Kilka minut przed godziną 8 polskiego czasu załoga misji Ax-4 połączyła się z Ziemią. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.
"Witamy, Ziemio!" Pierwsze słowa załogi misji Ax-4 z kosmosu
Nadmierne połowy doprowadziły do ewolucji dorsza bałtyckiego, który w ich skutek stał się mniejszą rybą - piszą naukowcy w nowym artykule. Populacja tej ryby w Bałtyku dotarła "na skraj załamania" i jej połów jest od 2019 roku zakazany.
Dorsz z Bałtyku się skurczył. Zaskakująca ewolucja przez człowieka
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraz z załogą misji Ax-4 jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W nocy ze środy na czwartek na polskim niebie można było zobaczyć ISS i podążającą za nią kapsułę Crew Dragon. To wyjątkowe wydarzenie udało się uwiecznić na nagraniu. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.
Sławosz na polskim niebie! Wyjątkowe nagranie
Kapsuła Dragon Grace zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O tym, jak będzie wyglądać ta skomplikowana procedura, opowiadał reporter TVN24BiS Hubert Kijek. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.
Zwolnią do centymetra na sekundę. Tak będzie wyglądało dokowanie do ISS
Lot doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną może być ogromnym krokiem Polski w stronę rozwoju technologii. Tomasz Rożek, założyciel Fundacji "Nauka. To lubię", mówił w "Faktach po Faktach", że jeśli tego wydarzenia odpowiednio nie wykorzystamy, to stanie się ono podpalonym snopkiem słomy. - Po to, żeby to nie zostało kupką popiołu, my musimy na to pracować - dodał.
Lot Polaka to wielka szansa. "Trzeba ją wykorzystać, by nie została kupką popiołu"
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na orbicie i wraz z załogą misji Ax-4 zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Historyczny start śledziło i oglądało tysiące osób na całym świecie.
Ten dzień zapamiętamy na długo. Historyczny lot Polaka na zdjęciach
Załoga misji Axiom-4, w tym doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, leci kapsułą Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przed astronautami długa podróż. Co będą robić w czasie tak długiego lotu? - Kiedy kapsuła obierze normalną trajektorię lotu, załoga będzie mogła rozpiąć pasy, wyjść z foteli, zdjąć skafandry i delektować się widokami - mówił Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.
Załoga Axiom-4 leci na ISS. "Trudno będzie im zasnąć z takim widokiem"
W jednym z chińskich hoteli pandki rude były przez pracowników wpuszczane o poranku do pokojów, by budzić gości. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać, jak dorośli i dzieci karmią, głaszczą i nagrywają zwierzęta z bliskiej odległości. Jak podał "The Independent", na hotel spadła fala krytyki z powodu wykorzystywania zagrożonego gatunku do zabawiania gości i nieetycznego zarabiania kosztem zwierząt.
Hotel wykorzystywał pandki rude do budzenia gości
Ruszyła misja Ax-4, w której udział bierze Sławosz Uznański-Wiśniewski. Załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wynosi kapsuła Dragon, która wraz z rakietą Falcon 9 zrewolucjonizowała przemysł kosmiczny. W trakcie lotu poznaliśmy imię, jakie astronauci wybrali dla swojego statku kosmicznego.
Tak nazwano kapsułę, w której lecą astronauci. "To więcej niż imię"
Z Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta, która zabierze misję Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzi Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie pierwszym Polakiem w historii, który postawi stopę na ISS. Misja Ignis, realizowana przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, to nie tylko prestiżowe wydarzenie, ale także technologiczny i edukacyjny przełom dla polskiego sektora kosmicznego.
Otwiera się nowa era w polskiej eksploracji kosmosu
Upały nawiedziły wschodnią część Stanów Zjednoczonych. W wielu miejscach temperatura przekroczyła 35 stopni Celsjusza, a władze wydały ostrzeżenia. Zwiększone zapotrzebowanie na klimatyzację i wentylację doprowadziło do przerw w dostawie prądu.
Skwar w USA. Jest ofiara śmiertelna
W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. Silny wiatr powalał drzewa i łamał gałęzie, które spadały na ulice i samochody. W wyniku przejścia nawałnic dwie osoby zostały ranne.
Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"
Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.